Muž podezřelý z podílu na sestřelení letu MH17 byl prý zavražděn v Moskvě

Volodymyr Cemach. (repro: apostrophe.ua)

Volodymyr Cemach. | FOTO: repro: apostrophe.ua

Ruský propagandistický zdroj Russia Today (RT) zveřejnil zprávu, v níž se tvrdilo, že byl v Moskvě zabit Volodymyr Cemach, muž podezřelý ze sestřelení letadla MH17 nad Ukrajinou.

O výskytu pozoruhodné, ale nepotvrzené zprávy psalo několik zdrojů, mimo jiné web Unian.info. Zpráva o zavraždění Cemacha byla na RT zveřejněna 31. ledna v 10.03 místního času, ale byla záhy odstraněna. Ve svém zpravodajství ruští propagandisté ​​sdíleli screenshoty údajně hacknutých zpráv Cemachových příbuzných. Podle nich Cemach odjel 26. ledna do Moskvy kvůli podnikání. Potom s ním bylo ztraceno spojení. Zpráva byla na webu k dispozici asi pět minut a pak byla odstraněna.

repro: Unian.info

Jak uvedl web Unian.info již dříve, nizozemské státní zastupitelství 2. prosince sdělilo, že Ruská federace úmyslně povolila Cemachovi opustit zemi, aby ho nebylo nutno vydat do Nizozemska. Cemach se v Rusku ocitl 7. září jako součást výměny zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou. Domů se tehdy vrátilo 24 ukrajinských námořníků a 11 ukrajinských politických vězňů. Skupina ukrajinských poslanců tehdy vyzvala prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Cemacha nevydával do Ruska, ale už byl údajně zařazen na seznam zajatců určených k výměně.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Cemach se v ukrajinské vyšetřovací vazbě ocitl na konci června 2019 poté, kdy se ho během operace na povstaleckém území zmocnily ukrajinské tajné služby.

Později se ukázalo, že se Cemach po výměně vrátil do takzvané Doněcké lidové republiky. Dne 7. září poslalo nizozemské státní zastupitelství ruským orgánům žádost o Cemachovo zadržení a následné vydání do Nizozemska. Dne 11. září pak Nizozemsko změnilo jeho postavení z klíčového svědka na podezřelého.

Do večerních hodin se neobjevily žádné další zprávy, které by celou událost s informací o Cemachově zmizení a jeho případném zavraždění nějak objasnily.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]