Muž si myslel, že má na ruce obyčejnou lupénku. Při návštěvě lékaře zažil obrovský šok

Ilustrační foto (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Pětašedesátiletý muž z německého Mannheimu si nejprve myslel, že bolestivá rudá vyrážka, která mu naskákala na loktech a rukou, je jen obyčejná lupénka. O to větší bylo jeho zděšení, když si od lékařů na dermatologické klinice vyslechl úplně jinou a zároveň mnohem děsivější diagnózu. Červené fleky totiž nebyly projevem lupénky neboli psoriázy, ale vzácné formy leukémie, tedy rakoviny krve. Ta se přitom u tohoto konkrétního pacienta projevila úplně jinak, než je u nemocných běžné.

Pod souslovím leukemia cutis se skrývá velmi vzácný druh leukémie, při níž se napadené buňky objevují v podkoží a pokožce. Touto formou nádorového onemocnění ovšem trpí přibližně pouze jeden ze třiceti pacientů s leukémií. Vyrážka se v těchto případech objeví nejprve na nohách, odkud se rozšíří na ruce, záda, hruď, hlavu a obličej. Mezi další symptomy leukémie u dospělých patří horečky či naopak zimnice, přetrvávající únava, slabost nebo opakované infekce.

Jenže podle britského portálu The Sun zmíněný německý pacient žádným z vyjmenovaných příznaků netrpěl, měl prostě jen červenou vyrážku na rukách a loktech. Testy v nemocnici odhalily, že senior má vysoký počet bílých krvinek, naopak se mu nedostávalo krevních destiček. Odborníci o neobvyklém případu informovali v lékařském žurnálu New England Medical Journal s tím, že po stanovení správné diagnózy pacient urychleně putoval z kožní kliniky na tu onkologickou.

Senior následně podstoupil léčbu diagnostikované chronické leukémie, během níž mu byly transplantovány kmenové buňky. „Do dvou týdnů po transplantaci pacientovy kožní problémy odezněly a rakovina jako taková je od té doby na ústupu,“ popsali experti v odborném článku úspěšnou léčbu nebezpečné nemoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články