Muž v Německu schválně najel do masopustního průvodu. 30 zraněných, sedm těžce

RTL screenshot

Do davu lidí na západě Německa vjel vysokou rychlostí automobil a zranil zhruba 30 lidí, z toho přibližně třetina jsou děti. Sedm lidí je zraněných těžce. Policie se domnívá, že šlo o úmyslný čin, ale nikoli o politicky motivovaný útok. Pachatelem je německý občan z blízkého okolí.

Auto překonalo zábrany a najelo do lidí shromážděných v tradičním masopustním průvodu v městečku Volkmarsen. Ze zhruba 30 zraněných jsou třetina děti, řekl večer hesenský ministr vnitra Peter Beuth. Policejní prezident ve Frankfurtu nad Mohanem předtím hovořil o sedmi těžce raněných a policejní mluvčí dále upřesnil, že mezi vážně zraněnými jsou i děti a že někteří zranění jsou v ohrožení života. Řidič, který byl zadržen, je podle vyšetřovatelů 29letý německý občan a pochází přímo z Volkmarsenu.

Server hessenschau.de s odvoláním na policejního mluvčího uvedl, že řidič vozu Mercedes kombi, který byl zadržen, je 29letý německý občan a pochází z blízkého okolí.

Generální státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem čin vyšetřuje jako pokus o zabití. „Vyšetřujeme všemi směry,“ uvedl mluvčí úřadu Alexander Badle. Zadržený je ve vazbě, ale podle Badleho zatím není schopen výslechu, protože je také zraněn. Také ministr Beuth večer potvrdil, že vyšetřovatelé dosud neznají motiv činu a že zkoumají všechny možnosti. „Pokud vím, stále nemáme vodítka ohledně motivu skutku,“ konstatoval Beuth a dodal, že intenzivní vyšetřování pokračuje.

Ve Volkmarsenu byla podle frankfurtského policejního prezidenta Gerharda Bereswilla zadržena ještě druhá osoba. Zatím není jasné, zda jde o dalšího podezřelého, nebo svědka, napsala DPA. Tisková agentura rovněž z bezpečnostních zdrojů zjistila, že podezřelý nebyl úřadům známý jako extremista, ale má záznamy kvůli urážce, rušení klidu a vyvíjení nátlaku.

O jeho motivu není nic známo; podle informací hesenského ministerstva vnitra zadržený zatím není schopný výslechu. Televizní stanice ARD upřesňuje, že jde o jistého Maurice P., který je po hrůzném činu vyšetřován na psychiatrii. RTL dále citovala pachatelovu sousedku, která jej viděla odjíždět. Podle ní působil, jako by byl pod vlivem drog, a údajně jí řekl, že brzy bude v novinách.

archiv

Podle výpovědí svědků je pachatelem tento 29letý Němec jménem Maurice P.

 

Průvody se satirickými alegorickými vozy se na „růžové pondělí“ konají v mnoha západoněmeckých městech. Po incidentu ve zhruba sedmitisícovém hesenském městečku Volkmarsen, vzdáleném asi 30 kilometrů od Kasselu, byly přerušeny všechny tyto průvody ve spolkové zemi Hesensko, informovala agentura DPA s odvoláním na policejní prezidium v západním Hesensku. Spolková policie na Twitteru po zrušení průvodů uvedla, že nemá informace o tom, že by někde v Německu hrozilo nějaké nebezpečí.

Zatímco místní policie se domnívá, že nešlo o atentát, hesenské ministerstvo vnitra zdůraznilo, že to nelze vyloučit. „Kvůli situaci na místě v tuto chvíli nemůžeme vyloučit, že to byl útok,“ cituje ministerstvo deník Die Welt.

Podle deníku Frankfurter Rundschau leželi po incidentu na zemi zranění, mezi nimi i děti. Policie potvrdila, že na místě byly desítky zraněných, ale blíže jejich počet neupřesnila.

Podle očitých svědků do skupiny lidí najel kolem 14:30 stříbrný mercedes kombi. Podle svědka, na něhož se odvolává server hessenschau.de, řidič vjel zhruba 30 metrů do hloubi davu a ještě přidával plyn. Podle některých svědků dokonce cílil hlavně na děti. Předtím údajně objel zátaras.

Na místě zasahovalo mnoho sanitek, velké množství policistů i hasiči. Policie místo uzavřela a vyslýchá svědky. „Všechno, co máme k dispozici z kasselské oblasti, je tady,“ řekl policejní mluvčí internetové televizi Welt TV.

Policie zřídila portál, na který mohou lidé zasílat informace k incidentu, a zároveň lidi vyzvala, aby nešířili fotografie a videa a nepřiživovali spekulace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner