Muž v restauraci v Bratislavě napadl homosexuální pár, ten potom z podniku majitel vyhodil. Případ řeší policie

Slovenská policie, ilustrační foto (Policie Slovenské republiky / se souhlasem)

Slovenská policie, ilustrační foto | FOTO: Policie Slovenské republiky / se souhlasem

V restauraci v centru Bratislavy zaútočil muž na homosexuální pár. Zároveň na ně křičel, že měli být při nedávné střelbě v baru Tepláreň, při které zemřeli dva členové LGBT+ komunity. Majitel restaurace se dvojice po útoku nezastal, naopak je požádal, aby podnik opustili. Situaci teď řeší specializovaný policejní útvar. Informovala o tom slovenská televize Markíza.

Třiatřicetiletý Tomáš byl se svým přítelem na večeři v restauraci Kolkovna u bratislavského nábřeží. Poté, co se posadili a objednali si jídlo, si Tomáš všiml, že je sleduje skupina lidí u vedlejšího stolu – dva muži a jedna žena.

Ilustrační foto (Pixabay/Piv Panther)

„S přítelem jsme si povídali a dali jsme si letmou, asi půlsekundovou pusu. Byla to pusa, kterou ani neregistrujete. Italové si takovou dávají běžně, když se potkají,“ popsal situaci Tomáš. Následně na ně jeden z mužů začal házet podtácky. Poté, co se Tomášův přítel muže zeptal, jestli s nimi má problém, přišly vulgární nadávky. „Muž na nás začal křičet, že se má matka může stydět za mě a za to, koho jsem si donesl domů. Měl rasistické narážky na mého přítele, který je zčásti Filipínec,“ pokračuje.

Tomáš se útoku bránil. Muže se zeptal, zda mu připadá normální takhle mluvit několik dní po vraždě dvou lidí v gaybaru v Zámecké ulici. „Na to mi řekl, že to, co se stalo v Zámecké, bylo dobré a škoda, že jsme tam nebyli i my. Reagoval jsem, že jeho slova budou mít ještě dohru. Tehdy mě chtěl napadnout, ale zastavila ho partnerka a řekla, že by měli odejít,“ řekl Tomáš.

V ten moment se do sporu zapojil i majitel restaurace. Když mu útočník sdělil, že se „buzeranti líbali“, majitel řekl, že pár musí z restaurace odejít. „Zeptal jsem se ho, jestli to myslí vážně. Zopakoval to a dodal, abychom vypadli. V takovém případě jsme odmítli zaplatit a šli jsme pryč. Agresor se postavil do pozice, že bude fyzicky útočit. Manažer mi řekl, že zavolá policii. Snažil jsem se ji zavolat i já, ale v ten moment už letěla facka. Muž trefil mobil a ten mi spadl, takže se spojení přerušilo. Znovu jsem zavolal policii. Když policisté přišli, otočilo se to proti nám. Problém byl, že jsme prý nezaplatili. Kolem toho se celý případ točil první minuty,“ popisuje Tomáš.

Policie se následně začala zajímat o celý incident. Zatímco Tomáš s přítelem čekali venku, policisté se uvnitř restaurace bavili s útočníkem. Z dálky prý jen viděli, jak se útočník s policisty smějí. Neslyšeli ale, co říkají.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Útočník nakonec z podniku odešel a údajně u sebe neměl občanský průkaz. Není tedy jasné, zda policie na místě zjistila jeho jméno.

„Nechápal jsem, že se něco takového může stát. Postup policistů mi připadal, jako by je to nezajímalo, jako by to, co se právě stalo, byl běžný jev. Několikrát to i partnerovi řekli. Prý když žiješ na Slovensku, nemůžeš se ukazovat. A nediví se lidem, že odejdou do zahraničí, neboť tyto věci se nikdy nevyřeší a je zbytečné podávat trestní oznámení. Je to jen zbytečná práce pro policisty a nic se nezmění,“ dodává Tomáš.

Restaurace Kolkovna na incident reagovala na sociální síti prohlášením, že je za všech okolností neutrální a k záležitostem, které „otřásají společností“, se nevyjadřuje. Dodala, že kvůli výhrůžkám, které jim přišly, podala trestní oznámení.

Trestní oznámení podal i Tomáš. Celým případem se nyní zabývá NAKA. Policejní prezident Štefan Hamran nařídil prošetřit postup hlídky, která byla k incidentu přivolaná.

Středeční vražda dvou lidí z komunity LGBT+ v bratislavském baru Tepláreň otřásla Slovenskem. Pachatel z místa činu utekl, policie ho našla ve čtvrtek ráno mrtvého. Měl spáchat sebevraždu.

Útok, který se nyní vyšetřuje jako terorismus, odsoudili přední slovenští politici včetně prezidentky Zuzany Čaputové. „Nebyl to jen útok na LGBTIQ komunitu na Slovensku, ale na nás všechny. Zločiny z nenávisti totiž vždy cílí na samotnou podstatu společnosti,“ sdělila Čaputová v proslovu k Evropskému parlamentu.  „Můj vzkaz je dnes jasný: pokud nezačneme demokracii chránit, zanikne,” řekla. „Nedávná homofobní vražda Juraje a Matúše v ulicích Bratislavy nám tuto prostou pravdu bolestně připomenula. Pokud nebudeme demokracii chránit, můžeme být poslední generací, která ji zažije,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články