Muž z lidu napsal vzkaz spoluobčanům: Prosím nevolte ANO a Babiše

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Nespokojenost s Andrejem Babišem v poslední době čím dál častěji rezonuje ve společnosti. Vznikají petice i otevřené dopisy organizací, které vyzývají ministra k financí k rezignaci. Redakce deníku FORUM 24 nyní dostala i prosbu jednoho z občanů, který chce apelovat na Čechy, aby přestali volit hnutí ANO a jeho vůdce.

Vážené spoluobčanky, vážení spoluobčané,

dovolte mi, abych na vás tímto otevřeným dopisem apeloval, abyste v blížících se parlamentních volbách nevolili ANO a Babiše.

Promiňte, ale nechcete mít ve vládě, v jedné z nejvyšších ústavních funkcí někoho, na koho můžete být hrdí? Jako třeba na lékaře, vědce, sportovce nebo umělce? Nechcete mít za budoucího premiéra či ministra někoho jako Hugha Granta ve funkci premiéra z Lásky nebeské, kdo by se nebál parafrázovat jeho řeč v situaci, kdy na tom záleží (např. před návštěvou dalajlamy), třeba takto?

„Obávám se, že tohle se nevyvíjí jako dobrý vztah. Vztah založený na diktátu, koho máme či nemáme přijmout na návštěvu, ignoruje vše, na čem nám záleží, ehm… Česko. Možná jsme malá země, ale jsme země významná. Země Masaryka, Čapka, Pražského jara a Výběru, Wericha a Brejchové, Lichožroutů, pravé ruky Jaromíra Jágra, i jeho levé ruky, když na to přijde…“

Proč volíte hnutí zastoupené člověkem, jehož do KSČ donutila vstoupit maminka, a do Stb tedy možná tatínek? A postavit a dotovat Čapí hnízdo jeho děti? Proč volíte člověka v obrovském střetu zájmů, který nemá v pořádku účty, je podezřelý z daňových machinací a zároveň chce nahlížet on-line do kasy každému živnostníkovi, aniž by tušil, kolik druhů živností existuje? Většina z vás je možná zaměstnaných, a nemusíte tedy řešit problémy živnostníků. EET dopadlo nejvíce na ty nejmenší a sociálně nejslabší. EET zadupává do země podnikavost a kreativitu lidí na té nejnižší úrovni. Veškerý prodej je nesmírně ztížen.

Napište knihu, vydejte studentský časopis, mějte druhou práci, dělejte něco na vedlejší činnost, přivydělávejte si k důchodu nebo na mateřské… EET nesmyslně byrokraticky a finančně zvedá požadavky na vstupní úroveň podnikání lidí, kteří nemohou páchat žádné velké daňové podvody. Možná vás smutné příběhy zavíraných malých obchodů nezajímají, protože vám k životu stačí korporace a nákupáky zásobované Agrofertem. Anebo se možná těšíte, až budete moci udat svého trafikanta, knihkupce, drogistu, hostinského nebo ťamana z večerky? V každém Čechu Bureše trochu? Doufám, že ne. Že je to pouhý nezájem o okolí v dnešní hektické době.

S oligarchou Babišem se patrně neblížíme přímo ani oklikou do Orwellova roku 1984, spíše se blížíme ke konci civilizace popsanému ve stejnojmenném románu Huxleyem. Nezničí nás to, co nenávidíme, ale to, co milujeme: konzum ve spojení s chytrými technologiemi, a zároveň to, co ignorujeme, na čem nám nezáleží nebo přestalo záležet: pravda a svoboda. A na tom Babiš maká. Předkládá alternativní fakta o svém účetnictví, jako bodrý a poněkud roztržitý ujo pronáší nechtěně zábavné hlášky a koncentruje svoji moc. Nejen v hnutí ANO. Ale já se nechci ubavit nebo užrat k smrti koblihami pod dohledem strýka Babiše.

Já na tohoto člověka ani na hnutí, které založil, nejsem hrdý a nechci, aby po příštích volbách sestavoval vládu České republiky. Proto na vás apeluji již otřepaným, ale stále nejvýstižnějším sloganem: Řekněte ANO ne!

 

Jan Šilhavý

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner