Zveřejnil důkazy o mučení v ruských věznicích. Teď ho chtějí zatknout

Ilustrační foto. (pexels.com)

Ilustrační foto. | FOTO: pexels.com

Organizace Reportéři bez hranic (RSF) naléhá na Francii, aby udělila azyl muži narozenému v Bělorusku. IT technik stojí za rozsáhlým únikem videozáznamů z minulého měsíce. Videa odhalují špatné zacházení, mučení a sexuální zneužívání v ruských věznicích.

Web RFE/RL píše, že pařížská organizace Reportérů bez hranic ve svém prohlášení z 5. listopadu vyzvala Rusko, aby stáhlo všechna obvinění proti Sjarheji (Serheji) Saveljevovi, který minulý měsíc uprchl do Francie. Pro azyl se rozhodl poté, co zveřejnil obrazové důkazy o stovkách případů mučení vězňů jinými vězni na pokyn vězeňské správy.

()

Ruské úřady 23. října zařadily Saveljeva na seznam hledaných osob a oznámily jeho „zatčení v nepřítomnosti“. Také plánují po tomto IT specialistovi vyhlásit mezinárodní pátrání Interpolem.

„Ačkoli podobná obvinění nejsou nová, je to poprvé, co se na veřejnost dostala videa mučení a sexuálního zneužívání prováděného na žádost samotné ruské vězeňské správy,“ uvedla Jeanne Cavelierová, vedoucí oddělení RSF pro východní Evropu a střední Asii.

Saveljev „musí být kvůli těmto šokujícím odhalením o vězeňském systému chráněn“, dodala.

Nevládní organizace pro práva vězňů Gulagu.net zveřejnila některá videa, která Saveljev poskytl, a informovala o jejich obsahu. Gulagu.net uvedl, že dozorci a další vězeňští úředníci upláceli nebo nutili vězně, aby mučili jiné vězně s cílem získat falešná svědectví.

Zakladatel Gulagu.net Vladimir Osečkin řekl RFE/RL, že organizace předá všechny materiály, které od Saveljeva obdržela, úřadům ve Francii.

Od zveřejnění uniklých videozáznamů bylo propuštěno pět vysokých vězeňských úředníků.

Saveljev byl v Rusku zatčen v roce 2013 na základě obvinění z obchodování s drogami, které popírá. Jako IT specialista pomáhal obsluhovat vězeňskou počítačovou síť, která mu umožnila přístup k videím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]