Může Babiš prohrát příští volby? Může, když je včas nevyvolá

Eric Drooker

Na co bychom se mohli těšit, kdyby v blízké budoucnosti byly volby?

Zastoupení i pořadí stran ve Sněmovně podle volebního modelu CVVM by po případných dubnových volbách dopadlo asi tak, že hnutí ANO ministra financí a miliardáře Andreje Babiše by dostalo 32 procent hlasů a v porovnání s březnovým šetřením si o jeden procentní bod pohoršilo. ČSSD  si naopak stejnou měrou polepšila a měla by 27 procent. O 1,5 procentního bodu se zlepšili komunisté, kteří by dostali 12,5 procenta hlasů.

Na čtvrtou příčku by postoupila ODS s 8,5 procenta hlasů, čímž by si polepšila o půl procenta. Vystřídala by v této pozici KDU-ČSL, která se ztrátou dvou procentních bodů spadla na 6,5 procenta hlasů. TOP 09 si udržela březnových osm procent hlasů. Podpora Úsvitu po rozpadu poslaneckého klubu a problémech s financemi klesla podle CVVM k nule.

Není to tedy žádné velké překvapení. Babiš zatím ještě nestačil provést nic tak hrozného, aby svou stranu zatížil, tedy nic, co by lidé pochopili. Jeho kejkle s biopalivy, kde každý občan přispívá na Babišovo osobní bohatství, se pořád ještě nedostávají přes práh vnímavosti. Témata jako svoboda médií jsou pro běžného voliče příliš abstraktní, protože s nimi nemá spojen žádný osobní zájem. To je podle lidí věc novinářů, a když se jim to nelíbí, ať jdou jinam. Stejně nemá společnost novináře ráda, tak se nemohou divit.

Proč žije ODS?

Někteří zase uvažují nad tím, proč pořád ještě nezhynula ODS. Jenže není celkem žádný důvod, proč by měla. Voliči pravice vědí, že ODS je dnes už přece jen jiná strana, a pokud někdo chce výtah k moci a penězům, musí si najít jiný vehikl, který ho k těmto cílům doveze. Lidovci si pohoršili, přičemž si zase mohou časem polepšit a tak dále pořád kolem dokola. Být ve vládě s ČSSD a ANO není žádný zázrak, ani to nijak zvlášť nekompromituje, spíš je problém v tom, že strana je neviditelná.

Propad Okamurova Úsvitu nemá cenu komentovat. Podnikatelský záměr nevyšel. Komunisté jsou na tom jako vždycky, nemají co získat, nemají co ztratit. Za čtvrt století neměli žádné výrazné výkyvy. Jako byla kdysi jejich strana, co nebyla stranou, za bývalého režimu jen agenturou pro dosažení dobrých postů a životních výhod, tak je tomu i dnes, jen možnosti jsou menší. Koláč se dostane jen na několik zburžoaznělých politiků, kteří už o revoluci ani nemluví, protože kde by na to vzali lidi.

 Neradovat se předem

Je ošidné chtít něco prorokovat. Podle těchto výsledků se nezdá, že by ANO mělo nějaký zdrcující náskok,  a docela dobře se může stát, že Babiš žádnou příští vládu sestavovat nebude. Ještě nejsme před koncem volebního cyklu, kdy dojde na praní špinavého prádla a mobilizace. Je třeba počítat i s tím, že mentalita společnosti se mění a může se stát, že ČSSD půjdou volit v gumových rukavicích i někteří pravicoví voliči. Prostě proto, aby Babiše dostali ze hry. Paroubek se taky cítil jako presumptivní premiér a u toho i zůstalo, protože své mocenské ambice přepálil a nebyl to tak geniální stratég, jak si myslel a jak si mysleli i další.

Těšit se na to, že Babiš zůstane s ANO na druhém místě a dočkáme se velké koalice, kdy on zůstane za dveřmi, by bylo skutečně dost optimistické. Není to však nemožné. Můžeme ale čekat, že Andrej Babiš nebude čekat na pokles preferencí a vyvolá volby v okamžiku, kdy to pro něj bude výhodné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]