Může být bývalý komunista prezidentem? Petr Pavel rozdělil historiky

Armádní generál Petr Pavel (Pavel Hofman / se svolením autora)

Armádní generál Petr Pavel | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Generál Petr Pavel je jedním z avizovaných kandidátů na post prezidenta republiky. V této souvislosti poskytl deníku Blesk rozhovor o svém předlistopadovém členství v KSČ. Pavlův tým oslovil několik historiků o komentář k této věci, mezi nimi i Petra Blažka, který názor zveřejnil na své facebookové stránce, a vyvolal tím poměrně vyostřenou debatu.

V dopise pro Blažka je uveden odkaz na veškeré dokumenty z Archivu bezpečnostních složek, které generál Pavel nově zveřejnil i na svém webu. „Člověk by měl mít odvahu přiznat vlastní chyby a otevřeně o nich mluvit. Proto tento rozhovor o mém předlistopadovém členství v KSČ a o tom, proč jsem zveřejnil svou kompletní dokumentaci z Archivu bezpečnostních složek,“ uvedl mj. Pavel.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Blažek na prosbu o komentář od Pavlova týmu odpověděl: „Předlistopadová minulost pana Petra Pavla je z mého pohledu zásadní překážkou pro jeho možnou kandidaturu na prezidenta republiky. Nemohu s ohledem na povahu tehdejšího režimu podporovat jakkoliv bývalého člena KSČ a příslušníka předlistopadové vojenské rozvědky na tento nejvyšší post v české politice. Spojení »Nikomu jsem neublížil« je morálně nepřijatelné, každý člen zločinecké organizace nese svůj – byť třeba malý – díl viny. A zde se jedná o příslušníka armády a vojenské rozvědky.“

U rozhovoru pro Blesk se vyjádřili další odborníci: vojenský historik Eduard Stehlík a badatel Radek Schovánek. Podle Stehlíka „v personální dokumentaci Petra Pavla není nic, co by dokazovalo jeho nadstandardní oddanost vůči komunistickému zřízení či ideologii“, Schovánek uvádí, že „formulace v dokumentech ABS o vztahu Petra Pavla k bývalému režimu jsou pro tu dobu standardní a odpovídají tehdejším normám. Ze spisů vyplývá, že jednal a vyjadřoval se konformně s tím, co se od důstojníka ČSLA očekávalo, nic míň, ale ani nic víc“.

Jasný postoj Petra Blažka způsobil velkou diskuzi. Například důstojník Otakar Foltýn se Pavla zastal. „Chyba generála Pavla spočívala jen v řadovém členství mladého kluka. Jistě chyba, ale ne doživotní. Svým životem a mimochodem i jeho nasazením při záchraně kolegů prokázal více než dostatečně, že je správný chlap,“ myslí si.

Generál Pavel je jedním z kandidátů na prezidenta, o nichž se hovoří již téměř dva roky. Jeho členství v KSČ a angažmá v komunistické armádě ale dlouhodobě vyvolává spory. Naproti tomu Pavlovi příznivci zdůrazňují zejména jeho tříletou službu ve funkci nejvyššího vojenského představitele NATO v letech 2015–2018.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]