Může se ze sociální demokracie stát nová TOP 09? To se jen Hamáček a jeho příznivci snaží očernit své protivníky

Twitter / Jan Hamáček

Jana Maláčová a Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: Twitter / Jan Hamáček

Podle vyjádření předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka před blížícím se sjezdem ČSSD, který se má uskutečnit online 9. a 10. dubna, se zdá, že současný šéf sociálních demokratů začíná být nervózní ze svého protikandidáta ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Jinak si jeho aktuální výroky lze těžko vysvětlit.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil: „Ode mě se rozhodně nedá čekat, že ze sociální demokracie udělám oranžovou TOP 09. To určitě nechci. Pokud to někdo dělat chce, tak podle mě míjí čas i prostor, protože zkrátka pro oranžovou TOP 09 na politické scéně prostor není.“

archiv

Hamáček explicitně nezmínil Tomáše Petříčka, ale když Radek Bartoníček, který s ním rozhovor vedl, reagoval slovy: „Zjevně narážíte na Tomáše Petříčka a jeho příznivce. Jenže řekl on někdy, že chce z ČSSD vytvořit něco na způsob TOP 09? Možná se mýlím, ale takto jsem ho to říci neslyšel,“ Hamáček to nepopřel a odpověděl takto: „Samozřejmě oranžová TOP 09 je nadsázka, ale jde o to, že někteří chtějí ČSSD tlačit do politického středu, někam do pozic Milionu chvilek pro demokracii. Nemyslím si, že něco takového je rozumné.“

Je zjevné, že byť to obvinění padlo nepřímo, Jan Hamáček se právě takto bude snažit vůči svému protikandidátovi na dubnovém sjezdu vymezit a bude zdůrazňovat to, že on na rozdíl od jiných ze sociální demokracie oranžovou TOP 09 v žádném případě neudělá. Zajímavé je ovšem to, že tahle slova nezaznívají poprvé.

Když jsem před několika týdny dělal rozhovor s bývalým ministrem práce a sociálních věcí a někdejším místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem, prohlásil na adresu představitelů sociální demokracie následující: „Měli by se semknout a jít za tím, co je nejdůležitější – prostě lidskost proti sobectví, program sociální demokracie, a dát lidem šanci, že tady bude skutečně existovat levicová varianta politiky, protože v opozici dneska žádnou levicovou politiku nevidím. A snahy některých bohužel i našich funkcionářů o jakousi růžovější TOP 09, to nevidím jako perspektivní,“ zdůraznil Škromach.

Autor chytlavého označení

Stejně jako Hamáček nikoho konkrétního nejmenoval, ale na můj dotaz, u koho tyhle tendence vidí, dodal: „Nechci jmenovat, ale v zásadě mně vadí, když se kandidáti sociální demokracie v různých volbách schovávají za jiné názvy, než je sociální demokracie,“ vysvětlil Zdeněk Škromach, čímž naznačil, že mínil hejtmana Pardubického kraje a bývalého místopředsedu ČSSD Martina Netolického.

Výraz oranžová TOP 09 a růžovější TOP 09 je natolik podobný, že za tím můžeme hledat jednu hlavu, která tento příměr vymyslela. Dost možná hlavu bývalého statutárního místopředsedy sociální demokracie a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, který Hamáčkovi pomáhal jako volební manažer v loňských krajských volbách. Ten je právě podle některých sociálních demokratů údajně autorem výrazu „oranžová TOP 09“.

Za zmínku stojí také to, že hejtman Martin Netolický, který je jediným hejtmanem, kterého dnes sociální demokraté mají a proti kterému Zdeněk Škromach tak vystartoval, je jedním z hlavních podporovatelů Tomáše Petříčka v jeho kandidatuře na stranického předsedu. No, náhoda to určitě nebude.

Zvyšující se šance Tomáše Petříčka

Kdyby si Jan Hamáček a jeho okolí byli s jeho obhajobou předsednické pozice jisti, tohle by pravděpodobně neměli zapotřebí. Navíc řeči o oranžové či růžovější ČSSD v souvislosti s Petříčkem či Netolickým nedávají smysl. Pokud je Hamáček a Škromach myslí vážně, ať dají příklad konkrétních kroků či postojů, kterými Petříček nebo Netolický tlačí sociální demokracii doprava. Toho se od nich ale nedočkáme, protože zřejmě v tomto ohledu příliš argumentů nemají.

archiv ČSSD

To jediné, na co se snaží hrát, je jistý předsudek, kdy sází na to, že oni sami – tedy Hamáček a Škromach – působí jaksi levicově a lidově už jen svojí vlastní vizáží, tím, jak se vyjadřují, a že mají image strejců, odborářů či řidičů autobusu. Z toho ale ještě vůbec neplyne, že by Tomáš Petříček nebo Martin Netolický měli z ČSSD udělat stranu podobnou TOP 09.

Z této podpásovky je tedy zjevné, že jde do tuhého, a vzhledem k tomu, že do sjezdu sociálních demokratů nějaký ten týden zbývá, může to být ještě napínavé a především z toho všeho plyne, že ministr zahraničních věcí Petříček není vůbec bez šance.

Jestli by však jeho zvolení sociální demokracii pomohlo v tom smyslu, že by jí přineslo více voličů, to je druhá věc. Asi nehrozí to, že by to byl o moc větší propadák než s předsedou Hamáčkem, ale na nějaký zázračný předvolební vzestup si sociální demokraté mohou nechat zajít chuť, na to se uplynulými roky v Babišově vládě až příliš zdiskreditovali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner