Může si Klus dovolit kritizovat některé své kolegy? Jistě, sám se totiž nezaprodal

Mezi Ploty

Tomáš Klus | FOTO: Mezi Ploty

Ostrou kritickou palbu do vlastních řad spustil Tomáš Klus po festivalu Colours of Ostrava. Nelíbí se mu totiž, jak se někteří jeho kolegové halasně i potichu vymezují proti Andreji Babišovi, zároveň však hrají a zpívají na akcích, do nichž „tečou“ peníze velkopodnikatele v zemědělství a premiéra v jedné osobě. Populární zpěvák porušil nepsané tabu, což však neznamená, že udělal chybu. Naopak, bylo potřeba vyslovit tento apel nahlas, jen se doteď všichni báli. Klus bude za svá slova odměněn velkou porcí urážek, hnusu a nadávek. On to však ustojí.

Tomáš Klus má jednu velkou výhodu, která se mu ovšem může a zřejmě i často stává nepříjemností. Je možná až moc upřímný a svůj názor říká nahlas, nehledě na to, co si o něm kdo bude myslet. Je sám za sebe, jediné, co je pro něj důležité je jeho rodina a to, aby se k sobě lidé chovali lépe. Pro mnohé je to klišé a póza, Tomáš Klus však takový skutečně je.

FORUM 24

K tomu patří i jeho názory na politiku. Má je jasně vyhraněné a nebojí se o nich mluvit. Nikoho nepřesvědčuje, nikomu nenadává, snaží se s názorovými oponenty diskutovat. Potom ale přijde moment, kdy i tomuhle „výrobci pozitivní energie“ dojde trpělivost a naštve se. To se patrně stalo i po Colours of Ostrava.

Vidět totiž své kolegy, kteří v zákulisí, někdy i veřejně brblají na Babiše a vyprávějí o tom, jak jim vadí a pro něj by nikdy nic a přitom si nechají platit z peněz, které do festivalu napumpoval právě oligarcha a miliardář, je k naštvání. Zkrátka – pokrytectví prvního řádu.

Klus nikoho nejmenuje, ale každému, koho se jeho apel týká musí být jasné, že si má právě on sáhnout do svědomí. Udělají to však tito umělci, kteří si na jednu stranu hrají na svědomí národa a na druhou stranu fungují pouze jako prodejní kejklíři? Sotva, peníze totiž nesmrdí a na tom se nikdy nic nezmění.

Jediné, k čemu tedy dochází je situace, v níž už kromě čestných výjimek nemůžete odhadnout, na čí straně kdo stojí. Nebo dokonce už musíte začít přemýšlet i nad tím, před kým můžete kriticky hovořit o kom chcete, a kdo by vám mohl  „zařídit“, že si v branži téměř neškrtnete. Zdá se to jako nemožný návrat starých pořádků, ale on už je skutečně zde. Už herci nedostávají role, protože se postavili proti premiérovi nebo prezidentovi. Už chybí slíbené peníze na projekty, kde byly dávno nasmlouvány, protože se ocitl „politický problém“.

FORUM 24

Klus se jako jeden z mála ještě stoprocentně staví proti nastupujícímu režimu. Nehraje na akcích, kde figurují Babišovy peníze, nově i bude bojkotovat jeho vydavatelství Mafra. Existuje i pár dalších, kteří se rozhodli ke stejnému přístupu. Někteří se stejně chovají i k médiím Jaromíra Soukupa.

Tito lidé se zachovali podle svého svědomí a vždy se na sebe budou moci podívat do zrcadla. Možná je za to čeká jistý druh pracovní perzekuce, ale oni to zvládnou. Tím, že se dokázali postavit nynějším elitám, které si naprosto takové označení nezaslouží, ukázali, že se nebojí a nehodlají se nechat zlomit.

Ostatní, co do světa hlásají, jaké je Babiš zlo, vyvolávají týdny neklidu a podobné rádoby protesty bez výsledku, poté se však s premiérem fotí nebo vystupují na akcích sponzorovaných Agrofertem, by si měli vybrat, jak to vlastně mají. Peníze, nebo čest? Tomáš Klus už si vybral a pořádně za to bude potrestán.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner