Můžeme přijmout 10 tisíc uprchlíků, říká Pánek. Klaus je podle něj zbabělec

Eric Drooker

Ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek byl hostem pořadu Interview ČT24. Popsal problémy, kterým neziskové organizace musí čelit v Sýrii, a upozornil na to, že Česká republika se nemusí bát integrace uprchlíků, jelikož s nimi již má zkušenosti.

Pánek okomentoval chystající se schengenskou pohraniční stráž. „Migrační krizi nejde tak snadno zapnout nebo vypnout,“ upozornil. Podle Pánka by bylo vhodné zřizovat hotspoty i mimo evropské hranice, aby bylo možné roztřídit uprchlíky dříve než na kontinentu.

Pánek zmínil fakt, že pašování lidí je tím nejvýdělečnějším byznysem – předehnalo i obchod s drogami. Jako problém navíc vidí to, že se stále vzrůstá počet náletů na Sýrii, ne všechny ale míří proti Islámskému státu. „Ruské a možná i Asadovo letectvo zasahuje i civilní cíle,“ říká ředitel Člověka v tísni.

Eric Drooker

Fungování jeho organizace je velmi složité. „O bezpečnost našich lidí se staráme my sami,“ vysvětlil Pánek. Situaci nenapomáhá ani složitá politická situace. „Primárně komunikujeme s tureckými úřady, tam máme základnu,“ objasnil. Člověk v tísni se ale jinak na ty, kterým je nutno pomoci, zaměřuje zejména lokálně.

„Uprchlíci tu nejsou, ale debata je plná strachu, hysterie a odmítání uprchlíků,“ podivil se Pánek. Uznal, že integrace je složitá, ale připomněl, že Česká republika s ní má pozitivní zkušenosti, zejména po válkách z počátku 90. let. „Práce na tom je veliká,“ uvedl. „Česká vláda ví, že umíme integrovat,“ dodal. „Pokud bychom přijali pět až deset tisíc uprchlíků, tak je prostě integrujeme a budou tady normálně fungovat,“ tvrdí Pánek.

Eric Drooker

„To, jak se chová Václav Klaus, je prostě to, jak se chová ten největší zbabělec v partě,“ okomentoval Pánek výroky exprezidenta Václava Klause, který se chystá vytvořit platformu, která by měla vést k odmítání uprchlíků. „Politici by měli přispět k informování o realitě tak, jak je, nikoli k vytváření hysterie,“ doplnil. Ač se jeho jméno často objevuje ve veřejném prostoru, na post prezidenta kandidovat nehodlá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]