Švédské ozbrojené síly v rámci cvičení Aurora 2026 trénovaly pohřbívání padlých vojáků FOTO: Jesper Pettersson / Försvarsmakten / se souhlasem
FOTO: Jesper Pettersson / Försvarsmakten / se souhlasem
Vrchní velitel Švédských ozbrojených sil Michael Claesson varoval, že Rusko může soudržnost NATO otestovat dřív, než předpokládají spojenečtí zpravodajci. „Hned teď,“ upřesnil pro televizi SVT. Nováček v NATO, který z hlediska příprav na válku neponechává nic náhodě, v rámci velkého cvičení Aurora 2026 minulý týden poprvé po více než 70 letech trénoval mimo jiné pohřeb padlých vojáků a námořníků.
„Cvičíme, jak v nejhorším možném scénáři rychle, pietně a důstojně zajistit péči o naše padlé vojáky a námořníky,“ vysvětlila v reportáži deníku Dagens Nyheter kaplanka Jenny Ahlénová. Zdůraznila, že nejde o hromadný hrob, ale o provizorium do doby, než znovu nastane mír a těla bude možné převézt na jejich domovské hřbitovy.
Švédské ozbrojené síly ve spolupráci se Švédskou církví, Švédským daňovým úřadem a Úřadem pro brannou povinnost fiktivně pohřbily pět set padlých vojáků a námořníků – vlastních, spojeneckých i nepřátelských. Pytle na mrtvoly byly naplněny poleny a vážily stejně jako člověk, aby to bylo co nejrealističtější. Každý z nich byl opatřen lesklou visačkou s osobním číslem, která putovala s tělem do hrobu.
Umřít znamená spustit dlouhou řadu papírování, které musí fungovat, i když zuří válka. Ve stanu s nápisem „Admin“ se během cvičení nacházela byrokratická část smrti. Tam se zpracovávaly formuláře a úmrtní listy. Na místě byli jak zástupci daňového úřadu, tak úřadu pro povinnou vojenskou službu.
„Zároveň je třeba se vypořádat s emocemi. Tohle je něco dojemného, co přišlo velmi blízko. Když si uvědomíte svou smrtelnost, ujasníte si také, za co jste ochoten obětovat svůj vlastní život,“ řekla kaplanka Ahlénová.
Všechny zachránit nedokážeme
David Bergman, podplukovník a autor knihy Psychologie boje, připomněl, jak se švédští vojáci vraceli z Afghánistánu v rakvích. Zároveň vysvětlil, proč armáda obnovila výcvik, který byl více než 70 let opomíjen.
„Tohle je činnost, kterou je třeba nacvičovat. Obnovujeme prostě schopnost, která byla v letech, kdy jsme působili v zahraničí, podceňována. Na mezinárodních misích existovala naddimenzovaná zdravotnická služba a myšlenka, že nesmíme nikoho ztratit,“ podotkl Bergman s tím, že kdyby Švédsko vstoupilo do války, byla by hrozba výrazně vyšší. „Lidé budou umírat, tečka. Otázkou je jen, kolik jich bude, protože všechny zachránit nedokážeme,“ dodal.
Na otázku, proč je důležité postarat se o těla, z nichž už téměř nic nezbylo, odpověděl: „Jestliže jdu do boje, dělám to s jistotou, že moji kamarádi udělají všechno pro to, aby mě zachránili. A pokud se stane to nejhorší, postarají se o to, aby moje ostatky byly přepraveny domů. Řeknou něco důstojného mým příbuzným a na mém pohřbu. Právě tato soudržnost nám umožňuje bojovat efektivně.“
Neobyčejně realistické
Švédské ozbrojené síly ve zprávě o nácviku válečného pohřbu uvedly, že cvičení mělo neobyčejně realistickou podobu. „Vojáci a námořníci přepravovali ‚padlé‘ z pobřežních ostrůvků pod cvičnou palbou. Plnili bojové úkoly a zároveň se o ‚padlé‘ vojáky a námořníky starali s náležitou úctou po celou cestu od pobřeží až na střelnici Väddö.“
U hřbitova v tamním výcvikovém prostoru se pak nacvičoval postup, který vyžadují civilní úřady, a Švédská církev vykonala světonázorově neutrální obřad při takzvaném nouzovém pohřbívání padlých. „Smekáme! Padl jste za Švédsko. Vaše povinnost je splněna a uznána. Pohřeb probíhá z nutnosti a je dočasný. Odpočívejte a čekejte zde,“ pronesl farář Mattias Thurfjell ke každému z pytlů ležícímu v zemi.
Vrchní velitel Švédských ozbrojených sil Michael Claesson nedávno v deníku The Times varoval, že by Rusko mohlo zaútočit na některý z ostrovů v Baltském moři. Podle něj by tímto způsobem chtělo zjistit, zda by celé NATO napadené zemi skutečně pomohlo a jaké trhliny by to vytvořilo mezi zeměmi aliance. „Vědí (Rusové), že NATO nemůžou porazit vojensky, a tak musí útočit na soudržnost aliance a využít její případné zranitelnosti,“ řekl SVT.
Claesson se domnívá, že Rusko může udeřit hned – dokud se NATO a Evropa zatím stále připravují a nejsou plně vyzbrojeny.