Testovat žáky je v pořádku. Využít se však má metoda ze slin, což vláda odmítá

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) (ČTK)

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) | FOTO: ČTK

Otevření škol je pro rozvoj dětí nezbytně nutné. Vláda se však brání zuby nehty, protože se domnívá, že důležitější než vzdělání a socializace žáků a studentů je lockdown. Přestože se tedy podle dohody s hejtmany mají postupně vracet někteří mladiství do škol, Babišův kabinet dělá vše pro to, aby se to pokud možno nestalo.

Nejprve se hovořilo o tom, že otevření některých ročníků půjde ruku v ruce s testováním. V tom se našla shoda a nikdo proti takovému protiepidemickému opatření nic nenamítal. Pak ovšem někdo premiérovi řekl, že zrovna tohle hejtmanům slibovat neměl. A protože Babiš nechce být za lháře, jako obvykle, začaly se objevovat problémy někde jinde.

Nejdřív se začalo ukazovat, že se zřejmě nestihnou do 1. března sehnat potřebné testy, následně měli politici obrovskou starost o to, aby děti nebyly traumatizovány, že se testují, a nakonec se proti obnovené docházce začali vyhrazovat i někteří členové Babišova kabinetu.

Proti znovuzavedení standardní výuky je nejen ministr zdravotnictví, ale nyní se začíná vyjadřovat nečekaně i šéf školství. Přitom právě Roberta Plagu měli někteří občané za jednoho z mála ministrů, kteří sice oblékají dres Babišova hnutí, ale snaží se pracovat pro lidi. 

FORUM 24 (archiv)

Když odhlédneme od skupinky nevychovaných lidí, kteří šli členovi vlády nadávat až do jeho bydliště, mnozí rodiče chápali, že zatím se situace zřejmě jinak vyřešit nedá. Nová dohoda, podmiňující znovuzavedení nouzového stavu, však pro rodiče byla pověstným světlem na konci tunelu. Alespoň do středy, kdy se Plaga projevil trochu jinak, než by se od něj očekávalo. 

„Samozřejmě vnímám, že část rodičovské veřejnosti nebude mít zájem o testování svých dětí. Tam se bavíme o tom, že pokud tyto děti odmítnou být testovány, tak nedává smysl, aby byly zařazeny do kolektivu prezenční výuky, a budou se muset učit doma,“ řekl ministr školství. Neznamená to ale, že jim bude poskytována distanční výuka podle pravidel, která jsou v tuto chvíli jasná pro distanční výuku podle zákona,“ dodal.

Už nestačí jen rouška, respirátor, 3R, nebo jiná vládní nařízení. V současné situaci to lze chápat jako nutné zlo. Není však jasné, proč vláda nereflektuje na možnost využít testy ze slin, které nijak dítě nevystresují, ani mu nezpůsobí nepříjemné pocity. 

Navíc ministerstvo zdravotnictví ani neví, zda testy na žácích budou provádět učitelé, nebo tato činnost bude náležet rodičům. Ale to není nic překvapivého, protože vládní hurá akce nikdy nemají žádný plán a vždy se konají v rámci jakéhosi záchvatu proticovidové snahy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com