Mým novinářům se sice smějí, ale Mafra mi vydělává

Eric Drooker

Andrej Babiš si pochvaluje svou investici do vydavatelství Mafra. Nejen, že mu jeho deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny slouží k útokům na politické protivníky, ale jako bonus ministru financí vydělávají společně s ostatními médii kolem 300 milionů Kč ročně. Babiš sice přiznává, že jeho novináři nejsou v lehké situaci a často se kvůli svému servilnímu psaní stávají terčem posměchu, ovšem upřímně ho to jako člověka, který má novináře v oblibě podobně jako prezident Zeman, asi netrápí.

Druhý nejbohatší Čech už nebere vlastnictví médií jen jako snadný nástroj ke zvyšování popularity. Podle Babišových slov se jeho impérium může pochlubit i ziskem, kvůli kterému prý Mafru kupoval. Před nedávnem přitom tvrdil, že koupě tohoto vydavatelského domu byla chybou a raději měl sáhnout po bulvárním Blesku. Svým způsobem ale nakonec vybral tu nejlepší variantu. Vlastní dva nejprestižnější deníky v zemi a s nejprodávanějším bulvárem má nadstandardní vztahy, které mu zajišťují nekritický pohled na jeho osobu.

AntiBabišovci vytunelovali Lidové noviny

Svým zaměstnancům v Mafře ovšem podle svých slov Babiš úlohu neulehčil. „Kupoval jsem ty noviny s určitým investičním záměrem. Jen jsem tehdy bohužel nedomyslel, že tak novináře dostanu do blbé pozice,“ řekl Babiš serveru Mediaguru.cz. Jeho novináři totiž nevědí, jak o něm mají psát, a kvůli tomu se jim ostatní posmívají. „Mimo jiné i ti, kteří Lidovky vytunelovali a teď si založili servery antiBabiš,“ tvrdí oligarcha. Samozřejmá skutečnost, že by o něm „jeho“ novináři měli psát objektivně, však ministra financí vůbec nenapadla. Proto jako obvykle kritizoval žurnalisty, na které nemá vliv.

Díky mně se média změnila, už si nedělají, co chtějí

Svůj vstup do médií bere Babiš i jako nutnou osvětu a napravení stavu, který vládl v minulých letech. „Tím, že jsem vstoupil do médií, přišly i další podnikatelské skupiny, které nahradily ve vlastnictví Němce, kteří chtěli jen vydělávat,“ chválí se miliardář. „A novináři, ti nosiči svaté pravdy, si dělali, co chtěli. Teď, co jsme tam přišli, se to hodně změnilo,“ dodal. Že došlo ke změně k horšímu, už však nezmínil.

Zde je důkaz, jak Babiš vystupoval před svým vstupem do Mafry:

Jsem neustálým terčem útoků

Přestože vlastní velkou část mediálního trhu, považuje se Babiš za oběť kampaní, které jsou proti němu vedeny. „Ta média, to je složité téma. Z mé ženy teďka udělala úplnou blbku. Asi každý, když přilétnete letadlem, okamžitě běžíte na celnici,“ zmínil na středečním setkání se studenty Vysoké školy ekonomické. Narážel tak na situaci, která vznikla při návratu Babišových z cesty po Spojených státech. Ministrova partnerka Monika tehdy neproclila kabelku a šaty, které si za mořem koupila. K nápravě došlo až po upozornění TV Barrandov. Na oplátku se Babiš veřejně začal zajímat o působení ředitelky komerční televize Marcely Hrdé v České poště.

Další akvizice na obzoru

Andrej Babiš sice tvrdí, že mu média, která vlastní, stačí a že se do dalších nákupů pouštět nehodlá. Přesto se čím dál častěji spekuluje o ministrově vstupu do FTV Prima, která jde už dnes Babišovi viditelně na ruku. Dalším projektem, který miliardář chystá, je internetová televize spadající pod slovenské Hospodárské noviny, které ministr také ovládá. Od pouhého vydávání bezplatného týdeníku 5plus2 se jedná o obrovský posun v získávání mediálního vlivu, který Babiš bezvýhradně používá pro své politické a obchodní zájmy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]