Mynář neodevzdal majetkové přiznání, hrozí mu pokuta

Eric Drooker

Městský úřad v Uherském Hradišti zahájil s vedoucím prezidentské kanceláře Vratislavem Mynářem přestupkové řízení kvůli tomu, že neodevzdal majetkové přiznání. Za takový přestupek mu může udělit pokutu až 50.000 korun. Mynář tvrdí, že informace o svém majetku zveřejňovat nemusí a žádného přestupku se nedopustil.
Pracovníci uherskohradišťského úřadu, pod který spadá Mynářovo trvalé bydliště v Osvětimanech, ale přesto s Mynářem zahájili přestupkové řízení, uvedl server Aktuálně.cz. „Řízení ukončeno nebylo. Pan Vratislav Mynář je teprve předvolán k ústnímu jednání v rámci přestupkového řízení,“ řekl mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma. Mynář prý ale o žádném přestupkovém řízení neví.

Další kancléřovy finanční machinace

Mynář, který je jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta, je spojován s nestandardním jednáním už poněkolikáté. Před časem za zvláštních okolností koupil vilu v Praze, jejíž odhadovaná cena několikanásobně převyšovala částku, kterou kancléř za její koupi zaplatil. Do zájmu médií se Mynář dostal i kvůli své prověrce, kterou dodnes nemá vyřešenu, přestože vykonává vysokou funkci, v jejímž rámci se dostává k tajným informacím.

Úřady nevědí, kdo má Mynáře řešit
Úředníci se o Mynáře začali zajímat na základě podnětu pražské advokátky Petry Bielinové, která se v Mynářově rodném kraji zeptala, zda hradní kancléř nespáchal přestupek. Ukázalo se přitom, že úřady nevědí, kdo by měl o Mynářově možné chybě rozhodovat. „Takové přehazování případu jsem ještě nezažila,“ uvedla Bielinová.
Spis s Mynářovým případem se vydal z Hradiště do Prahy, přes ministerstva vnitra a spravedlnosti skončil opět po několika týdnech na radnici v Uherském Hradišti. Právě tento úřad by měl podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána definitivně rozhodnout o Mynářově možném přestupku. K vyřešení případu má úřad čas do konce června. Pokud to nestihne, může být teoreticky přestupek promlčený.

Zemanův muž tvrdí, že přiznání podávat nemusí
Mynář má však jasno. „Vím, že jsem žádný přestupek nespáchal. Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky nemám povinnost podávat majetkové přiznání. Podobné debaty už beru jako folklor, přitom by všem stačilo jen si přečíst zákon,“ odmítl vinu. Jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana nedávno zveřejnil, že jeho průměrný čistý měsíční příjem činil 119.636 korun.

Novela zákona zpřísní pokuty
Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) tvrdí, že Mynář by měl předkládat majetkové přiznání už nyní. Chce navíc během několika dní předložit vládě novelu upřesňující, kdo bude muset oznámení o svém majetku odevzdávat. „Mají to být všichni, kdo se podílejí na rozhodování o veřejných zakázkách či mohou provádět finanční operace nad 250.000 korun,“ uvedl na Aktuálně.cz.
Novela také zvýší až na 250.000 korun pokutu za to, že politik zamlčí nebo nesprávně uvede některé údaje v majetkovém přiznání. Nově bude rovněž nutné odevzdávat oznámení ihned po nástupu do veřejné funkce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články