Mynář se bojí. Když došly argumenty, použil Havla a lidu předhodil Zemanovu důstojnost

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý | FOTO: ČTK

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář uspořádal další tiskovou konferenci, na které nikdo nemohl pokládat dotazy. Logicky – na nepříjemné otázky není nikdo připraven. Ukázal, kromě poněkud dehonestujícího videa Miloše Zemana, hlavně jednu věc: má velký strach, protože už si bude brzo balit kufry a také by mohl skončit ve vězení.

Jelikož Mynář dobře ví, že má problém a že se ho zastanou jedině ty nejhorší dezinformační weby, věnoval jim znovuoživení jejich oblíbeného tématu: Václava Havla a jeho zdravotní problémy v letech 1996–1998. Prostě proto, že neví, co jiného by měl udělat.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

První věc, kterou se Mynář snažil vyřešit, bylo podezření, že Zeman nepodepsal dokument, kterým byla svolána poslanecká sněmovna. Sice by stačilo, abychom viděli například fotografii a celý záznam byl poskytnut policii, ale logiku v jednání hradního osazenstva skutečně nehledejme. Nejprve tu máme nekonečné a zbytečné mlčení, pak zase video, které zachycuje Zemana ve vážném stavu na nemocničním lůžku.

Je zjevné, že prezident Zeman na tom není dobře. Je vlastně zarážející, že místo kontinuálního informování a snahy chránit něčí soukromí sledujeme Mynářovy kroky, které nejprve vedou ke snaze všechno zamlčet, aby vzápětí kancléř ukázal všechno, necitlivě a netransparentně.

O čem to svědčí? Zveřejnění videa je samozřejmě velmi neetické ve vztahu k nemocnému člověku, ať jde o kohokoli. Jenomže Mynářovy zájmy jsou jen a pouze utilitární. Kancléř prezidenta nejprve doufal, že se podaří Zemanovy zdravotní problémy ututlat, pak zase potřeboval čelit tlaku nejen médií, ale i policie, a tak úplně otočil.

Tisková konference Vratislava Mynáře nám potvrdila to, co už víme. Zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky jednají jen podle toho, co se jim zrovna hodí. O Zemana jim nejde ani trochu. A víme také, že prezident na tom opravdu není dobře. Jeho okolí se ale stará jen o to, aby se ještě pár dní udrželo u moci. Ať to bude stát i zbytky Zemanovy důstojnosti, nebo ne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]