Mynář si minulý rok vydělal 2,6 milionu hrubého, Ovčáček o polovinu méně

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (Kancelář prezidenta republiky)

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář si loni ve své funkci vydělal 2,6 milionu korun hrubého. Zhruba tři čtvrtiny z toho tvořil jeho plat a zbývající čtvrtinu odměny. Sněmovní kancléř, kterým byl až do letošního jara Jan Morávek, si loni vydělal 1,7 milionu hrubého a z toho odměna tvořila 40 tisíc korun. Senátní kancléřka Jana Vohralíková si pak v minulém roce přišla na 2,1 milionu hrubého. Loňské platy státních úředníků zveřejnil web Platyúředníků.cz. V tiskové zprávě o tom informovala organizace Hlídač státu.

Platy a odměny za loňský rok jí poskytlo přes 230 subjektů. Zaslaly údaje k více než 1800 pozicím v managementu svých úřadů, organizací nebo podniků.

Tomáš Pojar (Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia)

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vydělal 1,3 milionu korun hrubého, z toho zhruba pětinu tvořila odměna. Prezidentská kancelář podle serveru zaslala kompletní data. Celkový hrubý příjem ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky představoval 1,3 milionu korun. Jako nefinanční bonus měl k dispozici služební vozidlo kvůli okamžité pracovní dosažitelnosti. Předseda Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Vojtěch Weis loni získal v hrubém 1,5 milionu korun, asi o 30 tisíc korun meziročně víc.

Hlídač státu získal data i za zdravotnická zařízení, například pražský IKEM, brněnský Masarykův onkologický ústav, fakultní nemocnice v Plzni, Olomouci a Brně. Pražská Nemocnice na Homolce odmítla podle Hlídače státu poskytnout data již druhý rok po sobě. Instituce pod ministerstvem dopravy podle serveru třikrát poskytly kompletní data, ale v 19 případech nikoli.

Hlídač státu se dotazoval víc než 300 subjektů. Na platy se ptal podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Přestože žádosti zasílal datovou schránkou a touto cestou očekával i odpovědi, v pěti případech obdržel reakci prostřednictvím České pošty. Hlídač státu uvádí, že v demokratických zemích je běžné zveřejňovat platy a odměny vrcholných činitelů státu, protože občan jako plátce daní musí být informován o tom, jakým způsobem s jeho penězi stát nakládá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]