Mynář si stěžuje na moderátora Moravce. „Lže a manipuluje,“ soptí kancléř

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář (ČTK/Hájek Ondřej)

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář | FOTO: ČTK/Hájek Ondřej

Hradní kancléř Vratislav Mynář poslal řediteli České televize Petru Dvořákovi dlouhý dopis, v němž si obsáhle stěžuje na moderátora politických diskuzí Václava Moravce. Ten se podle Mynáře dopouští „prokazatelných lží a manipulací“. A moderátora zároveň nepřímo obvinil, že na jeho a další prezidentovy spolupracovníky útočí, protože je zhrzený. Zároveň blízký spolupracovník hlavy státu požaduje omluvu. Televize se ale proti jeho kritice ohradila.

Podle Mynáře Moravec veřejnoprávní vysílání a svůj pořad zneužívá. „Pro šíření dezinformací, svých osobních útoků vůči mně a okolí prezidenta republiky, přičemž se dopouští zcela prokazatelných lží a manipulací. Bez jakéhokoliv faktického podkladu se o sobě ve veřejnoprávní televizi z úst tohoto člověka dozvídám, že jsem mafián, bezpečnostní hrozba pro náš stát, že prezident republiky je lhář a mí kolegové stojí za různým rozkrádáním,“ zlobí se Mynář.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Protože se kancléř podle svých vlastních slov o fungování ČT aktivně zajímá, tak prý už zná všechny triky, kterými televize údajné excesy svých zaměstnanců hájí. „Pan Moravec řekl o někom, kdo není za nic pravomocně odsouzený, že je mafián? A že nemá bezpečnostní prověrku a je hrozbou pro stát přesto, že ve skutečnosti bezpečnostní prověrku má? To nic, byla to jen metafora v publicistickém pořadu. Tak bude znít zřejmě Vaše odpověď,“ odhaduje v dokumentu zveřejněném na stránkách Hradu Mynář, který svoji stížnost směřuje k rukám ředitele České televize Petra Dvořáka.

Nejen za těmito útoky podle Mynáře ovšem často stojí osobní zhrzenost. A vypráví o událostech roku 2013, kdy v roli tiskové mluvčí prezidenta skončila Hana Burianová. Tehdy za kancléřem prý přišel právě Václav Moravec a o uvolněný post mluvčího, který následně připadl Jiřímu Ovčáčkovi, měl údajně obrovský zájem.

„Osobní zášť a ukřivděnost se dle mého názoru nikdy nemůže slučovat s objektivitou a nestranností. Já osobně na to ale odmítám doplácet tím, že budu tolerovat útoky na sebe a své okolí od lidí, kteří se z různých důvodů mstí mně či v pořadí již druhému prezidentu republiky, neboť silné výhrady k práci moderátora Moravce měl jak prezident současný, tak předchozí. Tyto výhrady v obou případech vyústily až k pochopitelnému rozhodnutí neposkytovat tomuto člověku žádné rozhovory,“ přidal Mynář historickou vsuvku. Svoji stížnost ukončil prezidentův kancléř slovy, že očekává v nejbližším vydání Moravcova diskuzního pořadu omluvu za zmiňované výroky.

Redakce deníku FORUM 24 oslovila s žádostí o vyjádření tiskové oddělení České televize. „Česká televize je nezávislá instituce, která je v oblasti vysílání regulována Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a kontrolována Radou ČT. Neodpovídá se konkrétním politikům ani úředníkům, tedy ani vedoucímu kanceláře prezidenta republiky, na jehož snahu hodnotit moderátory nebo dramaturgii pořadů nebude reagovat,“ vzkázala tisková mluvčí ČT Karolína Blinková.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články