Mynář si zašel do Sněmovny pro další peníze. Na Hradě letos zmizí téměř půl miliardy

reprofoto Česká televize

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář | FOTO: reprofoto Česká televize

Více než 422 milionů korun ze státní pokladny letos zmizí na Pražském hradě. Za vlády Miloše Zemana, Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého výdaje této instituce neustále rostou. Poslanci rozpočtového výboru schválili kancléři bez prověrky dalších 18 milionů korun ze státních peněz. Mynář využil jako argument koronavirus. Jednoduše, kvůli pandemii prý Pražský hrad potřebuje 18 milionů navíc. Tak je dostal. Zatímco podnikatelé a firmy živoří, někteří zavírají.

Drzost dočasných obyvatelů Pražského hradu zřejmě nemá meze. Mynář totiž před několika dny odmítl přijít do Poslanecké sněmovny, aby na zahraničním výboru vysvětlil, jak to bylo s úmrtím Jaroslava Kubery a výhružným dopisem, který si měl právě Mynář objednat. Tehdy se mu do Sněmovny nechtělo.

Teď už ano, když si šel pro peníze. Výborem, kterému šéfuje komunistka Vostrá, Mynářův požadavek samozřejmě prošel. Ne všichni z něj ale byli nadšení. „Nestydí se říct si, že chtějí víc peněz, ale pokud my si pozveme na jednání zahraničního výboru kancléře Vratislava Mynáře, tak nám to ještě odmítne,“ řekl pro Novinky.cz předseda STAN Vít Rakušan.

Kritika je namístě, Hrad pravidelně překračuje rozpočet a žádá o navýšení. Přitom podstatná část celého hradního rozpočtu putuje do Lesní správy Lány, kde se objevilo hned několik podezřelých zakázek, z nichž některé prověřuje policie.

Na tom celém je tragikomický fakt, že Mynář ani nemá právo poslance o cokoliv žádat. Nesmí totiž na Pražském hradě pracovat. Tajné služby ho vyhodnotily jako bezpečnostní riziko pro stát. Proto mu opakovaně nedaly bezpečnostní prověrku. Bohužel, vládce Miloš si ho na Hradě drží. A výdaje instituce rostou a rostou. Podezřelé zakázky přibývají a přibývají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner