Mynářova firma dostala další pokutu. Hradní kancléř zatím dál vládne místo Zemana

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý | FOTO: ČTK

Neoprávněné čerpání vody bude stát firmu O.L.G.A., v níž je společníkem Vratislav Mynář, ještě 38 tisíc korun. K pokutě 300 tisíc Česká inspekce životního prostředí doměřila ještě další částku. Povolení k zasněžování sjezdovky totiž získala firma hradního kancléře až poté, co začala tuto činnost provádět. Další ostuda, ukazující na okolí Miloše Zemana, ovšem s Mynářem ani nehne.

Ve chvíli, kdy byl prezident hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, mohl si vedoucí jeho kanceláře dělat, co chtěl. Mynář evidentně svou pozici zneužíval. Například neinformovanost veřejnosti o zdravotním stavu hlavy státu jde jednoznačně za ním. To, zda si kancléř náhodou nehrál na prezidenta víc, než dovoluje zákon, ještě šetří policie, ale podle různých spekulací o tom není pochyb. Bez důkazů ovšem není obvinění.

()

Jinak to však je v případě Mynářova podnikání, tam je důkazů spousta. Nejen, že se stále řeší šestimilionová dotace, kterou hradní úředník neoprávněně získal. Problémy mají firmy, v nichž je zainteresován, i v jiných kauzách. Kromě sjezdovky v Osvětimanech, kde se zasněžovalo bez povolení, zaplatil nejbližší spolupracovník Miloše Zemana i pokutu 50 tisíc za rybník, postavený načerno, vypouštění odpadních vod do zdejší říčky pak Česká inspekce životního prostředí „ocenila“ pokutou 40 tisíc.

Dohromady to je tedy 428 tisíc jen na pokutách za sjezdovku, kterou Vratislav Mynář spoluvlastní. Zatím není jasné, zda se nakonec bude připočítávat i oněch šest milionů, které má kancléř vrátit státu. Sice mu tuto částku ministerstvo financí, pod vedením Aleny Schillerové, odpustilo, ale s tím nesouhlasí nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Na jeho podnět tak bude celou kauzu řešit soud.

Tak či tak, ve slušné společnosti, se slušným prezidentem, by se takový člověk, jako je Mynář, nemohl dostat do funkce, v jaké je. Popřípadě by ji musel okamžitě opustit v momentě, kdy by se na jeho machinace přišlo. U nás však je kontroverzní státní úředník stále ve „službě“ a dokonce si troufá moralizovat novináře a nakazovat jim, jak o něm mají informovat.

Přitom stačilo, aby se kolem něj neděly podivné věci, dělal by svou práci svědomitě a měl by od nepříjemných dotazů klid. Na takovou dobu si však budeme muset počkat do příštího roku, kdy si Mynář, Ovčáček a hlavně Zeman budou balit své věci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com