Myšlenky Milana Knížáka: Ukrajina má hereckého prezidenta a zpozdilí evropští politici rozdmýchávají konflikt

Milan Knížák (ČTK)

Milan Knížák | FOTO: ČTK

Pan profesor Knížák publikoval na svém serveru koncem května několik rozpaky vzbuzujících textů. Po jejich přečtení jsem mu napsal: „Vážený pane profesore, připravuji komentář pro FORUM 24 o Vašich článcích k napadení Ukrajiny Putinovým vojskem. Chtěl bych Vás do něj poprosit o odpovědi na níže uvedené otázky. Předem děkuji!“ Pan profesor odpověděl, že je „BLOKOVANÁ OSOBA NO IV. KATEGORIE NEBEZPEČNOSTI, REGISTRAČNÍ ČÍSLO 30277“.

Vývoj, který postihl Václava Klause staršího, postihl i jeho vrstevníka a přítele Milana Knížáka. Pan profesor byl celý život známým a respektovaným umělcem, jeho práce zůstane zapsána v historii českého umění do budoucnosti – pokud Putin nezajistí, že budoucnost nebude. Když jsem četl jeho vyjádření k ruskému útoku na Ukrajinu, najednou mě napadlo: Co by asi Knížák v roce 1995, na vrcholu tvůrčích sil, řekl na výroky Knížáka 2022? Byl by chtěl, aby šly na veřejnost?

Web Milana Knížáka, byť texty, na které ukazujeme, jsou velmi sporné, je webem umělce, ne webem ruské tajné služby. Takže články, o kterých píšu, naleznete zde:

KAM SE ZTRATILA DEMOKRACIE?

FIALOVÝ SPASITEL

ZASTAVTE VŠECHNY VÁLKY

Přečetl jsem, a napsal – u vědomí zásluh pana profesora Knížáka – až přeuctivé dotazy.

Otázky pro profesora Knížáka

Píšete: Nastoupila cenzura, osočování oponentů a neuvážené činy vlády. Kde, prosím, došlo k cenzuře, státnímu zákazu publikace nějakého textu či fotografie?

(Týdeník FORUM)

Píšete: (Fialova) hra na záchrance Ukrajiny, je směšná. V čem je, prosím, směšná pomoc ukrajinským uprchlíkům, lidem prchajícím před válkou, a dodávky zbraní, kterými se Ukrajinci brání okupační armádě?

Píšete: Počínání ukrajinského prezidenta na mne působí dojmem trapného ochotnického představení. Všechno se ve mně vzpírá uvěřit mu byť i jediné slovo. Vy máte nějakou představu o tom, jak by se měl správně chovat prezident země napadené silnou jadernou mocností chovat? Mohl byste tu představu našim čtenářům přiblížit, prosím?

Píšete: Považuji pomoc lidem v nouzi jako něco samozřejmého, ale zneužívat takové pomoci, ať z kterékoliv strany, je nemravné. Pomoc poskytovanou cca 330 000 uprchlíků z Ukrajiny podle mých informací zneužívá pouze několik málo set ukrajinsko-maďarských Romů. Vy víte o nějakém jiném zneužívání?

Píšete (závěr Vašeho textu Fialový spasitel): Co tedy zachraňujeme? Viděl jste, prosím, někdy fotografie z Buči? Nenapadlo Vás, prosím, že zachraňujeme lidské životy, životy občanů země napadené agresivní totalitní velmocí, prosím?

()

Píšete: Zastavte všechny války (1968) Píseň kapely Aktual, která se zdá být opět aktuální: Zastavte všechny války / votevřte všechny dálky / a nechte lidi milovat. Byl jste, prosím, tu písničku zazpívat Putinovi, který tu válku vyvolal a je samozřejmě ji schopen zastavit?

Píšete: To, jak herecký prezident Ukrajiny a zpozdilí evropští politici rozdmychávají ukrajinský konflikt, je nebezpečné. Jak, prosím, ukrajinský prezident a evropští politici rozdmýchali Putina k tomu, aby vojensky napadl Ukrajinu?

Píšete: Ukrajině ani Evropě nepomůže chudé a rozvrácené Česko. Zaznamenal jste, prosím, že české zbraně Ukrajincům významně pomáhají při obraně jejich země?

„Vážený pane Doležale, mám své názory, ty si ponechám a nebudu se Vám zodpovídat. Vaše útoky jsou mi lhostejné. MILAN KNÍŽÁK, BLOKOVANÁ OSOBA NO IV. KATEGORIE NEBEZPEČNOSTI, REGISTRAČNÍ ČÍSLO 30277.“  (velká písmena použita profesorem Knížákem, pozn. aut.)

Pan profesor propadl stejnému bludu jako Václav Klaus starší. Přestal rozlišovat názory (například „veverka obecná je roztomilá“) od faktů – například že veverka obecná žije na stromech. Názor může mít člověk, co se mu veverky hnusí, jiný. To, že veverka obecná žije na stromech, se zpochybnit při zdravém rozumu nedá. To, že žije na stromech, je plně doložené důkazy. Když člověk přestane rozlišovat mezi názory a fakty, měl by se přestat vyjadřovat veřejně.

Prosím?

Přiznávám, že jsem z poslední Knížákovy věty znejistěl. Již od počátku pandemie covidu jsem mapoval antivax paranoiky, a vím, že je Facebook poměrně často blokoval. Stěžovali si na to z náhradních účtů. Ale nikdy jsem neslyšel o tom, že by Zuckerberg těm blokovaným sděloval pořadová čísla. Tak jsem se pana profesora zeptal, co ten titul znamená. „To je titul, který mně udělil komunistický režim, ale to byste měl, při Vašem vzdělání, vědět,“ vysvětlil.

Poděkoval jsem. Vzhledem k tomu, že komunistický režim skončil před 33 lety, nejenže už neznám ten typ kódování, ale ani mne nenapadlo, že se odvolává na tak hlubokou minulost. A sednul na mě smutek.

Na jednu stranu to chápu, pan profesor dosud žije ze vzpomínek na komunistický režim. Ale svět se od té doby zásadně změnil, a to zlo, které pana profesora Knížáka označilo termínem „BLOKOVANÁ OSOBA NO IV. KATEGORIE NEBEZPEČNOSTI,“ Sovětský Svaz, se jen překabátil do podoby Putinova totalitárního a neméně imperiálního Rusko. Tedy tu stranu rusko–ukrajinské války, jejíž zločiny dnes svými texty pan profesor Knížák de facto zpochybňuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]