Veřejnost má získat dojem, že policie vyšetřuje podezření z korupce podle principu padni komu padni. Místopředseda antikorupčního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek měl ovlivňovat antimonopolní úřad v kauze zakázky na výběr mýtného a při výběru provozovatele mýtných bran na českých dálnicích vystupoval podezřele intenzivně na straně rakouské společnosti Kapsch.
Policejní odposlechy Faltýnkových výroků ze dvou schůzek v listopadu 2017 prý mají podle deníku Právo drtivý charakter. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) sledovali Faltýnka, šéfa antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petra Rafaje a šéfa české pobočky Kapsch Karla Feixe od roku 2017.
Je tudíž jasné, že by měl Faltýnek ihned odstoupit. O tom není sporu. Jenže v tomto příběhu, který nám malují zejména Babišovy Lidové noviny jako logické pokračování antikorupční revoluce, něco podstatného chybí. Babišovo impérium se tváří, že je prostě pro řádné vyšetřování, a dokonce Jaroslavu Faltýnkovi, který byl Babišovým dlouhodobým kolegou, tak trochu zatápí. U Lidových novin Andreje Babiše si můžeme být jisti tím, že to není náhoda nebo odevzdanost spravedlnosti a pravdě.
Vyprávění o hamižném Faltýnkovi, který si prý přikrádal v prostředí pražských městských podniků a nyní se snažil napakovat kolem soutěže na dálniční mýtné, je již mnohokrát zopakované, přečtené a zasazené do análů hříšných lidí města pražského. Je tu ale ještě celá sada otázek, které by veřejnost měla u tohoto případu klást ministru vnitra a vedení policie, či státním zástupcům a také nejvyššímu šéfovi exekutivy státu.
Zde jsou otázky, na které bychom měli znát odpovědi:
1. Boj o mnohamiliardový obchod, jehož ohlasem je dramatické policejní vyšetřování, vyhrál Petr Kellner. Bude vybírat mýtné. Bylo jedním z vážných kriterií této soutěže i to, že Babiš nechal Kellnera vydělat peníze, což má z Babišova hlediska příznivý vliv na mocenskou stabilitu v České republice?
2. Je opravdu náhoda, že speciální útvar Policie ČR s názvem „Národní centrála proti organizovanému zločinu“ vyšetřuje druhého muže hnutí ANO Faltýnka právě v době, kdy je jeho šéf u amerického prezidenta, a tudíž je tato kauza spíše mediálně druhořadá a Faltýnek se navíc nemůže Babišovi dovolat?
3. Šéf tohoto útvaru policie mimochodem odložil Babišovy podezřelé kauzy a pak byl povýšen. Je tudíž důvěryhodný v tom smyslu, že si nezjednal politické krytí pro svůj postup proti Faltýnkovi? Andrej Babiš je podivuhodně klidný. Kdyby nebyl do tohoto případu zasvěcen (či přímo nebyl jeho dirigentem), láteřil by a nadával, že někdo útočí na jeho posvátné hnutí. To se ale neděje. Proč?
Na tyto otázky od stávajícího mocenského establishmentu odpovědi nedostaneme. Celý případ Kellnerova vítězství při výběru miliard za mýtné a Faltýnkova probíhajícího mocenského pádu má ale své skutečné dění za mocenskými kulisami, které nás chrání před znalostí reality situace. Nežijeme ve férovém prostředí, kde bychom měli naději na transparentní vyšetřování. Naše mocenské poměry čteme nyní podobně, jako bychom četli dávné palimpsesty, z nichž pravda jen postupně prosvítá skrze zmatek nejrůznějších odlišných sdělení.
Faltýnek je ukázkový uličník z prostředí Agrofertu a svůj nastávající pád si jistě zaslouží. Babiš ho zřejmě právě nechává propadnout v mocenském propadlišti a žuchnout do potupné pasti. Jestli je přitom klíčovým důvodem to, že je pro Babiše důležitější udržet mocenský mír se srovnatelným hráčem, kterým je Petr Kellner, než aby si pálil prsty kvůli finančnímu apetitu svého sluhy, to se můžeme jen dohadovat.