Mýty o EU, co nám Brusel (ne)diktuje

(zeus.aegee.org)

Naši politici rádi kritizují Evropskou unii snad za všechny možné problémy světa. Strategie „my“ versus „oni“ na malém českém rybníčku velmi dobře funguje. „My za to nemůže, to zlý Brusel nám diktuje“. Zaklínadlo „zlého Bruselu“ funguje v umělé podpoře našeho nacionalismu a je využíván tak často, až má člověk pocit, že český politik vlastně nemůže už ani za své vlastní vyjádření. Politikům často hraje do karet právě to, že lidé přesně nevědí, jak EU jako instituce funguje.

ČR platí do EU víc, než dostává

Mnozí politici při svých taženích proti EU tvrdí například to, že ČR dává do Unie více peněz, než kolik získává. Není to pravda. Česká republika patří mezi členské státy, které naopak dostávají podstatně více, než kolik samy přispívají. ČR vstoupila do EU v roce 2004, a od té doby do roku 2016 uhradila do evropského rozpočtu 448 miliard korun a naopak získala 1,076 miliardy korun (mfcr.cz).

Přijetí eura je jen na našem rozhodnutí

Možná to z některých projevů politiků vypadá, že euro vůbec přijímat nemusíme. Česká republika se však při vstupu do EU zavázala, že se euro stane její měnou a vzdá se tak autonomní monetární politiky. Výjimku mají pouze Dánsko a Spojené království. Na Českou republiku se vztahuje dočasná výjimka, dokud nesplní podmínky pro přijetí eura, která jsou dána maastrichtskými kritérii. Česká republika dnes podmínky splňuje, ale politická vůle k přijetí eura prozatím chybí.

Kadeřnice nesmějí nosit podpatky

EU žádnou směrnici, kterou by zakazovala kadeřnicím nosit podpatky, nevydala. Zástupci zaměstnavatelů a evropských odborových organizací v odvětví kadeřnictví se dohodli na zlepšení pracovních podmínek v kadeřnických salonech. Svou dohodu organizace předaly Evropské komisi (ec.europa.eu). Zpráva se poté vytržená z kontextu objevila v britských novinách a odtud se rozšířila i do českých mediálních sfér. Zde poté titulky hlásaly: Další divné nařízení EU: Kadeřnice nesmějí nosit šperky a vysoké podpatky (odhaleno.cz), Hloupost z Bruselu, kterým snad ani nejde uvěřit (Živnostenské listy), Kadeřnicím zakážou podpatky. Další absurdity z Bruselu (tn.nova.cz), a velká řada dalších.

Děti nesmí nafukovat balonky

Evropská unie nic takové nezakázala, směrnice z roku 2009 jen ukládá výrobcům povinnost uvádět informace o rizicích, které se mohou při manipulaci s nimi vyskytnout. Má tedy sloužit hlavně jako upozornění pro rodiče. I v tomto případě byla šířena mystifikace prostřednictvím médií a lidé se opět pozastavovali nad absurdností „bruselských nařízení“. „TO SNAD NE! EU zakázala dětem nafukovat balonky!“ (tn.nova.cz).

Farmáři musí pořídit prasatům hračky

Brusel prý nařídil farmářům dávat prasatům do kotce hračky, aby se zvířata nenudila. „Začátkem příštího roku vejde v platnost nová evropská směrnice upravující chov prasat. Jak už Parlamentní listy.cz informovaly, pro farmáře to bude znamenat i povinnost dát prasnicím do kotců hračky.“ Žádná směrnice, která by nařizovala hračky pro prasata, ale v Bruselu nevznikla. Mýtus mohl vzniknout nesprávnou interpretací směrnice, ve které se stavnovují minimální požadavky pro chov prasat. Ve směrnici se píše o „manipulovatelnému materiálu“, je však jasně definováno, že se jedná o seno, slámu či piliny.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]