Na větší akce antigenní test stačit nebude, navrhne Vojtěch. Jednal i s odborníky koalice SPOLU

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová  (ČTK)

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová | FOTO: ČTK

Vládní centrální řídící tým ve čtvrtek řešil možná další opatření proti šíření covidu-19. Uvažovalo se o přísnějších kontrolách bezinfekčnosti na hromadných akcích i zpřísnění povinnosti nosit respirátor. Diskutovat se mělo i o dalším postupu testování ve školách. Jednání se nakonec protáhlo i kvůli tomu, že centrální tým jednal také s anticovid týmem koalice SPOLU. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na nejbližším zasedání vlády navrhne dvě změny opatření. Ta hlavní se dotkne větších hromadných akcí, pro účast na nich už nebude stačit antigenní test.

„Jednání s anticovid týmem bylo věcné a velmi korektní, dohodli jsme se, že tato setkání budou probíhat pravidelně, nejspíš každý týden. Shodli jsme se také na tom, že jediným řešením současné situace a cestou z krize je očkování a že je vývoj velmi vážný,“ uvedl Vojtěch na tiskové konferenci. Zmínil, že je rád, že roste zájem lidí nechat se naočkovat u praktických lékařů. Zároveň vyzval především seniory, aby šli a nechali si dát posilující dávku vakcíny proti covidu-19.

Vojtěch poprosil provozovatele restaurací, aby kontrolovali u hostů bezinfekčnost a zároveň zkritizoval ty, kteří veřejně deklarují, že nové opatření vlády ignorují. „Rebelovat je v tomto případě nezodpovědné a sobecké. je třeba si uvědomit, že tohle není boj s vládou nebo ministerstvem, je to boj s virem,“ zdůraznil Vojtěch. Zároveň poprosil zaměstnavatele, aby co nejvíce podporovali práci z domova.

()

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už ve středu ČTK řekl, že tým projedná návrh, který by se týkal hromadných akcí. Ministerstvo zvažovalo, že by na akcích pro velký počet lidí bylo možné prokázat bezinfekčnost jen očkováním, proděláním nemoci nebo PCR testem. Nyní se mohou lidé prokázat i méně přesným antigenním testem. A tento návrh nakonec prošel, Vojtěch ho předloží vládě. „Na hromadných akcích do tisíce osob bude i nadále možné použít pro prokázání bezinfekčnosti antigenní testy, ale u těch s vyšší účastí už stačit nebudou,“ objasnila hlavní hygienička Pavla Svrčinová s tím, že přísnější pravidla by měla platit od 22. listopadu. Druhou změnou aktuálně platných opatření má být zkrácení platnosti PCR i antigenních testů při návštěvách v zařízeních sociálních služeb – PCR test má pro tyto účely nově platit tři dny, antigenní jeden. Dosud zde byla platnost testů delší.

Centrální řídící tým složený ze zástupců ministerstva a armády pod vedením hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohl na čtvrtečním jednání řešit také další postup testování ve školách. Podle informací ČTK je ve hře návrh, aby po 15. listopadu skončilo testování ve školách v okresech, kde je nad 300 nových případů nákazy covidem-19 na 100 000 obyvatel týdně. Po tomto datu už by se testovalo jen tam, kde to nařídí krajská hygienická stanice, a používaly by se pouze přesnější PCR testy. Brífink po jednání ovšem nedal na další osud testování dětí ve školách jednoznačnou odpověď.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]