Na akci k podpoře Ukrajiny dorazily na Václavské náměstí stovky lidí

Akce na podporu Ukrajiny na Václavském náměstí (Jenny Nowak/se souhlasem autora)

Akce na podporu Ukrajiny na Václavském náměstí | FOTO: Jenny Nowak/se souhlasem autora

Několik stovek lidí se v sobotu odpoledne na pražském Václavském náměstí zúčastnilo shromáždění českých iniciativ podporujících Ukrajinu, napadenou Ruskem. Někteří nesli vlajky Ukrajiny, Evropské unie nebo NATO. Dvouhodinová akce, která začala v 16:00, se konala u příležitosti dne obránců Ukrajiny. Podobná shromáždění by v sobotu měla proběhnout i v dalších více než 70 městech v různých zemích.

„Chceme uctít památku padlých obránců Ukrajiny, poděkovat a podpořit ty, kteří nyní brání nejen svůj domov, ale i náš demokratický svět,“ uvedli organizátoři z iniciativy Občanský rozcestník a Hlas Ukrajiny.

Na demonstraci vystoupila řada řečníků. Někteří z nich děkovali Česku za podporu, další vyjádřili podporu ukrajinským obráncům. Vyzývali také k tomu, aby pokračovaly dodávky zbraní na Ukrajinu. „Chceme zdůraznit, že pomáháním Ukrajině pomáháme sami sobě. Na frontě ukrajinská armáda bojuje za hodnoty celého civilizovaného světa,“ dodali organizátoři.

Účastníci měli transparenty s hesly jako „Spojme se s EU, braňme se Kremlu“ nebo „Rusko je teroristický stát“. Zhruba po dvou hodinách utvořili účastníci kruh kolem sochy svatého Václava a provolávali hesla jako Sláva Ukrajině, Děkujeme, Česko či Rusko – terorista. Poté zazpívali ukrajinskou i českou hymnu.

Na místě byly také tři stánky. V jednom se konala výstava válečných fotografií, druhý byl reklamním stánkem Evropské unie a ve třetím se prodávala trička. Výtěžek půjde na sbírku, ze které se nakupují zbraně pro Ukrajinu. Pomoci by měl i prodej vlajek a odznaků.

Ve stejnou dobu se v horní části Václavského náměstí konala rovněž akce Walk For Freedom, jejíž účastníci protestovali proti obchodování s lidmi.

Už v pondělí se na Václavském náměstí sešlo několik stovek lidí, kteří protestovali proti ruskému bombardování ukrajinských měst. Účastníci akce, mezi nimiž byli Češi i uprchlíci z Ukrajiny, odsoudili ruské raketové útoky a vyzvali Západ k silnější podpoře Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články