Na Babiše nikdo nečeká, vzkázal Weber. Šéf nejsilnější evropské frakce podporuje Pavla

Manfred Weber (ČTK)

Manfred Weber | FOTO: ČTK

Předseda nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber na úterním brífinku zkritizoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a podpořil generála Petra Pavla. Na Babiše jako spojence Viktora Orbána podle jeho slov nikdo nečeká a celé Renew Europe by mělo zvážit, zda je vhodným partnerem, kterého v České republice má.

Poslanec Evropského parlamentu Manfred Weber prohlásil, že na Andreje Babiše v europarlamentu nikdo nečeká. Odpověděl tak na otázku, co říká na Babišovo tvrzení o tom, že by se v případě svého zvolení prezidentem chtěl účastnit zasedání Evropské rady místo premiéra Petra Fialy (ODS). Babiš je podle něj vnímán jako osoba, která má problémy s rozlišováním mezi vlastními obchodními zájmy a zájmy státními, a navíc je spojencem Putinova přítele maďarského premiéra Viktora Orbána, jak řekl.

„Byl jsem překvapen, když ho Emmanuel Macron, francouzský prezident přivítal několik dní před konáním prezidentských voleb jako jeho sympatizant,“ dodal. Podle Webera musí nejen celá frakce Renew Europe zvážit, zda Andrej Babiš představuje toho správného partnera, kterého v České republice mají.

„Já a moji přátelé podporujeme kandidáta Pavla,“ řekl Manfred Weber v souvislosti se svým komentářem voleb v České republice. Pavel má podle něj šanci stát se dalším českým prezidentem. „Je silným lídrem, orientuje se v evropských záležitostech. Působil v NATO, je zkušený a v tomto ohledu respektovaný. Myslím si, že pro Českou republiku by bylo vhodné zvolit si za prezidenta nezávislého člověka,“ dodal.

Andrej Babiš se neustále chvástá tím, že má na mezinárodní úrovni řadu přátel a spojenců, se kterými si pravidelně telefonuje. V poslední debatě před prvním kolem voleb Petru Pavlovi vytkl, že je pouze teoretik. Zato on sám by využíval svých kontaktů a snažil by se domluvit jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou „Mluvil bych s francouzským prezidentem, německým, rumunským, bulharským, tureckým, všechny je znám. Šel bych za ukrajinským prezidentem, se kterým jsem jednal třikrát jako premiér. Mohli bychom uspořádat mírový summit na Pražském hradě,“ řekl. Přestože to předseda hnutí ANO prezentuje jako výhodu, široké spektrum přátelských kontaktů, do kterého také patří jednání se zmíněným maďarským premiérem Viktorem Orbánem, bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebo telefonáty s bývalým britským předsedou vlády Borisem Johnsonem, se nemusí vyplatit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články