Na Babiše s Orbánem si došlápnou demonstranti, nelíbí se jim schůzka a ovlivňování voleb

Andrej Babiš (ANO) a Viktor Orbán (Úřad vlády)

Andrej Babiš (ANO) a Viktor Orbán | FOTO: Úřad vlády

Minulý týden se premiér Andrej Babiš vypravil do Maďarska, kde se setkal se svým protějškem Viktorem Orbánem. Ten ovšem nebude Babišovi návštěvu dlužit nijak dlouho, do Česka má přicestovat už tuto středu a podle dostupných informací ho čeká nejen schůzka v Kramářově vile, ale také „výlet“ na sever Čech, kde je Andrej Babiš volebním lídrem pro nadcházející parlamentní volby. Pracovní program Orbána, který proslul protiuprchlickou rétorikou, s předsedou české vlády ovšem neušel pozornosti jejich odpůrců. Ti proto na tuto středu chystají demonstraci.

Ta se koná hned ráno a pod palcem ji mají organizace Pulse of Europe a Reclaim pride. Sraz je plánovaný na osmou hodinu ráno, demonstranti hodlají skandovat a mávat transparenty i vlajkami během příjezdu Viktora Orbána do Kramářovy vily. Totéž se má opakovat v momentě, kdy bude předseda maďarské vlády místo posléze opouštět.

„Premiér v rámci předvolební kampaně pozval Orbána, aby ho podpořil ve volbách, což je skandální. Maďarský premiér nemá co zasahovat do českých voleb. Babiš tak mimo jiné dostává prostor pro využití nacionalistických, xenofobních a queerfobních nálad v české společnosti. Je hanbou, že se náš premiér chlubí přátelstvím s politikem, který z Maďarska vytvořil autoritářský stát podrývající demokratické hodnoty a systematicky potlačující práva LGBTQI+ komunity,“ uvedli v prohlášení organizátoři demonstrace.

„Orbánovy nenávistné praktiky v Česku odmítáme, odsuzujeme jeho vnitřní nedemokratickou a vnější antievropskou politiku. Vyjadřujeme podporu maďarskému utlačovanému obyvatelstvu a tamní queer komunitě,“ doplnili svolavatelé protestu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]