Na bouřlivé oslavy není čas, bude se napravovat babišovská spoušť

Předseda ODS Petr Fiala (ČTK)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ČTK

Mám velkou radost z výsledků voleb do poslanecké sněmovny, ve kterých se ukázalo, že Andrej Babiš není neporazitelný. Lidé mu spočítali jeho estébáctví a kauzy jako Čapí hnízdo, Pandora Papers atd. Koalice SPOLU je vítězem voleb, s PirSTANEM má dohromady většinu 108 hlasů v poslanecké sněmovně, což jim umožňuje sestavit vládu.

Na nějaké bouřlivé oslavy však není čas. Nová vláda vedena premiérem Petrem Fialou musí od začátku začít tvrdě pracovat a napravit spoušť, kterou po sobě zanechali její předchůdci. Nejpřednějším úkolem bude zabránění rozvratu veřejných financí, který vážně hrozí. Vždyť v září přesáhl schodek státního rozpočtu tři sta miliard korun, což je nejvíce v historii České republiky. Z toho důvodu se musí zastavit některé megalomanské akce, jako je například výstavba z dopravního hlediska naprosto zbytečného průplavu Dunaj-Odra-Labe, který by měl daňové poplatníky přijít v té nejlevnější variantě na neskutečných více než 600 miliard korun!

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Klíčovým úkolem pro nové ministry bude důchodová  reforma, která by měla zamezit zhroucení penzijního systému v budoucnu. Ta by měla spočívat v omezení úlohy státu a zvýšení zodpovědnosti každého jedince za svoje příjmy v důchodovém věku.

Je jasné, že vláda bude muset sáhnout i k nepopulárním krokům, jakými bude například rušení či omezení některých populistických dávek prosazených Babišovým kabinetem, například slevy na dopravu pro studenty a seniory a další.

Zrušena by měla být i elektronická evidence tržeb (EET), jejíž přínos je téměř nulový, ale ničí drobné živnostníky, kteří si musí pořizovat drahé přístroje na evidenci tržeb. Kvůli EET už  skončilo mnoho vesnických obchodů a pohostinství, protože pro jejich majitele bylo toto opatření nad jejich finanční možnosti, a lidé v malých obcích tak nemají kde nakupovat,  nemohou si posedět ve svých oblíbených hospůdkách a bavit se, atd.

Celková stabilizace ekonomiky bude velmi důležitým úkolem pro novou vládu. K tomu musí patřit i zkrocení prudce rostoucí inflace, která už atakuje hranici pěti procent, patří k nejvyšším v Evropě, snižuje kupní sílu obyvatelstva a ohrožuje jeho úspory. My se zkrátka nesmíme dostat do situace, kdy ceny porostou tak prudce, že lidé budou mít peníze akorát na jídlo, bydlení a oblečení. Tomu musí zabránit rozumné hospodaření nové vlády, která zavrhne laciný populismus a bude se chovat odpovědně.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]