Na budově ministerstva se objevila plachta s Putinem ve vaku na mrtvoly. Víme, kdo je náš nepřítel, vzkázal Rakušan

Na budově ministerstva se objevila plachta s Putinem ve vaku na mrtvoly (Ministerstvo vnitra ČR / se souhlasem)

Na budově ministerstva se objevila plachta s Putinem ve vaku na mrtvoly | FOTO: Ministerstvo vnitra ČR / se souhlasem

V den, kdy si připomínáme 104. výročí vzniku Československa, se na budově ministerstva vnitra objevila plachta, která překrývá hned několik pater. Kromě české a ukrajinské vlajky je na ní umístěn obrázek ruského vůdce Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. Instalace byla vytvořena jako reakce na přání ministra vnitra spolkem Dekomunizace, který dlouhodobě připomíná zločiny komunistické ideologie veřejnosti.

Netradiční symbolika byla na budovu ministerstva vnitra v Praze umístěna v noci z 27. na 28. října. „Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,“ okomentoval plachtu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Nepřítele musíme umět pojmenovat

„Dnes, kdy jsme svědky dalších a dalších vystoupení antidemokratických sil, jsme se rozhodli reagovat na narůstající extremismus, který je prezentován jako forma vlastenectví. Proputinovská pátá kolona využívá společenské frustrace, které pramení z účelově vytvořené energetické krize a inflace. Extremistické aktivity jsou troufale prezentovány jako boj za národní hodnoty a české občany. V daném kontextu jsou dezinterpretována základní práva a svobody, při současném zneužívání státních symbolů, nejčastěji pak české vlajky,“ vysvětlil mluvčí spolku Dekomunizace Jakub Svěrák.

Premiér Petr Fiala (ODS) (FORUM 24)

Podle něj by vlajka měla lidi spojovat při významných událostech. „Postupně si ji vzali jako rukojmí ti, kteří obhajují krádež cizího území a vyvražďování jeho obyvatelstva. Je důležité si ve sváteční den uvědomit, kdo za nás bojoval v minulosti, a kdo za nás bojuje v současnosti. Nepřítele musíme umět pojmenovat a nedat mu prostor pro další velký zločin,“ doplnil Svěrák.

Brutální diktátorský režim

K české vlajce se Rakušan vyjádřil už ve čtvrtek. Podle něj není v den výročí vzniku Československa lepšího a vhodnějšího symbolu ve veřejném prostoru. „Tento symbol však také bude zneužit v rukou těch, kteří tváří v tvář jedné z největších hrozeb naší novodobé historie hlásají náklonnost a podlézavost brutálnímu diktátorskému režimu,“ prohlásil ministr vnitra. 

„Mají plné právo vyjádřit svůj názor, my však máme plné právo si vzít symboly české státnosti, odhodlanosti a hrdosti zpět. Přál bych nám, abychom i v tomto těžkém období nadále prokazovali odvahu a nezlomnost jako zakladatelé Československa v roce 1918,“ pokračoval Rakušan.

Nezávislost a svoboda, kterou jsme tehdy získali, se podle něj stala samozřejmostí. „Tato éra skončila a tváří v tvář agresorovi teď máme znovu možnost ukázat, že ji budeme bránit a bojovat za ni hrdě pod českou vlajkou,“ vzkázal Rakušan.

28. říjen je podle slov ministra pro Česko tím nejdůležitějším svátkem. „Je to výročí naší státnosti. Státnosti, kterou Masaryk založil na humanitě, založil ji na toleranci, na kulturnosti, na otevřené společnosti se svobodnými médii a hluboké úctě k demokracii,“ řekl Rakušan s tím, že pravé vlastenectví se projevuje v tom, že máme chuť společnost spojovat, ne ji rozdělovat.

„Vlastenectví se neodráží v tom, že ostatní národy nenávidíme. Naopak. Kultivujme vlastní národ. To bychom měli mít dnes před očima, to bychom měli mít v hlavách i v našich srdcích,“ uzavřel Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články