Na čem se může zaseknout vláda. Mezi ministry může být i Zemanův dlouholetý sok

Občasný výlet do zahraničí stárnoucího Miloše Zemana vždy potěší (Vídeň, 10. 6. 2021) (ČTK/AP/Lisa Leutner)

Občasný výlet do zahraničí stárnoucího Miloše Zemana vždy potěší (Vídeň, 10. 6. 2021) | FOTO: ČTK/AP/Lisa Leutner

Prezident Miloš Zeman se v sobotu na dálku spojil s kandidátem na premiéra, šéfem ODS Petrem Fialou. Lídr občanských demokratů následně mimo jiné řekl, že hlava státu chce vládu jmenovat co nejdříve a že si Zeman pro její sestavování nekladl žádné podmínky. Jak ovšem upozorňuje zpravodajský portál Seznamzprávy, jmenování vlády se potenciálně může zaseknout na některých konkrétních jménech či tématech. Členem nového kabinetu totiž možná bude i muž, s nímž má prezident letité spory.

Podle informací portálu se dá čekat, že Zeman může mít výhrady především k diplomacii. „Jasné je, že s dnešními opozičními stranami se Zeman neshodne na inklinaci k autoritářským zemím, jako je Rusko a Čína. Důležitou roli ale může hrát vztah k Izraeli,“ upozorňuje web. Prezident se prý může pokusit bojovat o svůj politický odkaz a splnit si svůj dlouholetý sen – přestěhovat českou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma. Podle aktuálních informací má ale resort zahraničí připadnout Pirátům, což může být podle Seznamzpráv problém. Prý proto, že ze všech stran formující se vládní koalice má partaj vedená Ivanem Bartošem na vztah s židovským státem nejodlišnější pohled od toho Zemanova.

()

„Další rozbuškou může být post (ministra) pro evropské záležitosti – tam má být favoritem senátor a bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Zeman s Bekem měli v minulosti vleklé spory. Dnešní předseda senátního výboru pro evropské záležitosti Bek Seznamzprávám potvrdil svůj zájem o post a spolupráci se svým bývalým šéfem z akademické půdy Fialou,“ popisuje zpravodajský portál další možnou třecí plochu.

Podle zdrojů blízkých hlavě státu se prý nedá čekat, že prezident nové ministry jmenuje strojově a nebude mít k některým jménům výhrady. Že si dokáže prosadit svou, premiérovi a vládě navzdory, koneckonců Miloš Zeman ukázal už v minulosti, kdy odmítl ministrem zahraničních věcí jmenovat Miroslava Pocheho a na post šéfa resortu kultury Michala Šmardu. Oba dva byli kandidáti sociální demokracie.

„Petr Fiala ale bude ve srovnání s končícím premiérem Andrejem Babišem v silnější pozici vůči hlavě státu – má za sebou většinu v poslanecké sněmovně. To Babiš se svou menšinovou vládou neměl, v parlamentu navíc závisel na prezidentových spojencích z KSČM,“ zdůrazňuje portál. Přesto prý může mít Zeman problém například s tím, že evropská agenda připadne koalici PirSTAN. „Tento post má krýt záda premiérovi, na němž závisí unijní agenda především. Toto rozdělení může vytvářet politické pnutí a dělat prostor pro intriky a destabilizovat vládu,“ uvedl zdroj z okolí prezidenta pro Seznamzprávy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]