Na českém internetu se šíří ruská válečná propaganda. Ptali jsme se policie, proč nekoná

Ruský symbol "Z" (AdobeStock)

Ruský symbol "Z" | FOTO: AdobeStock

Našel jsem na facebooku něco, co mi až bolestně připomnělo Rudé právo z dob socialismu. Proruská propaganda je pořád stejná. „Poslední informace z UA: Charkov je okupovaný, v Kyjevě Čečenci uklízí, koridor je otevřen civilistům, skupina je obklíčena pod Donbasem, dali jim 5 hodin na to, aby se rozhodli vzdát a převzali TOS-1 a TOS-1A „Solncepok“ nové rakety již byly přineseny, později raději spálí celé hektary vzdálenost až 15 kilometrů. Za 5 hodin budou zničeni ti, kteří se nevzdali.“ (Citace je redakčně neupravena, pozn. red.) Podobných výlevů ruských propagandistů jsou plné sociální sítě a díky jazykové blízkosti se obsahy šíří v Čechách i na Slovensku. Proč to neumí úřady zatrhnout? 

Děkuji všem čtenářům, co mi posílají tipy, kde se vylíhla na sociálních sítích jaká obludnost. Touto cestou ke mně doputoval odkaz na FB stránku, která natvrdo, bez přetvářky a přímočaře zveřejňuje ruskou válečnou propagandu plnou dezinformací. Rusové těží z jazykové blízkosti Čechů a Slováků a ta stránka šířila propagandu ve slovenštině. Je to reciproční, propagandu a dezinformace v češtině zase konzumují i Slováci.

(FORUM 24)

Kremelské lži I

Noty z Kremlu poznám, mám státní závěrečnou zkoušku z marxismu-leninismu. Ta novodobá na té stránce hlásala: „Tankové konvoje se pohybují rychle na západ bez zastavení poblíž měst. Dvě vojenské základny postavené „partnery“, zničené bariéry, trvalo 8 let vybudovat. Kolik jich bylo zabito a zničeno, zahraniční zdroje mlčí. Do Polska se nedostane ani jeden ozbrojený konvoj, po 500 metrech ⁠– 3 km mohou být okamžitě zničeny. Nálada je velmi vážná. Vzdušný prostor nad Ukrajinou je uzavřen a plně kontrolován.“ Výše uvedené informace jsou nepravdivé, jde o ruské propagandistické lži!

Už dávno si myslím, že potírání ruských dezinformací by nemělo být věcí policie. Ta řeší kriminalitu – ale v kyberprostoru proti ČR Rusko vede válku. A před válečným ohrožením má stát chránit armáda – tak jsem napsal nejdřív tam, jestli s tím mohou, či nemohou něco dělat: „Legislativní možnosti Armády České republiky mazat příspěvky na sociálních sítích (Facebooku) vložené slovenským uživatelem na Slovensku jsou identické s těmi vašimi nebo jakéhokoliv jiného občana České republiky,“ odpověděl mi trochu smutně plk. Ivo Zelinka, vedoucí Oddělení komunikace s veřejností GŠ Armády České republiky.

Kremelské lži II

Ty kremelské lži ale je třeba popírat a jejich šiřitele stíhat – takže, co dělá policie proti zjevnému schvalování a podpoře Putinovy války na facebooku? Čtu tam: „Ruská vojska zničila 13 laboratoří biologických zbraní po celé Ukrajině, některé z nich pod zemí, takže museli provést několik explozí, aby je zničili. Putin má informace, že Západ ⁠– Americký zdravotnický ústav, Francouzský ústav zdraví a Německé centrum pro výzkum infekcí ⁠– investoval miliardy dolarů daňových poplatníků těchto zemí na Ukrajině do vývoje biologických zbraní pod záminkou výzkumných grantů. Putin řekl, že má důkaz, že nakonec zveřejní všechny informace „když ho chce svět poslouchat“. Zelenskyj podle Putina věděl o laboratořích a dostal úplatky výměnou za to, že jim umožnil tajně a neformálně fungovat. Putin řekl, že několikrát varoval Zelenského, aby v únoru 2020 zničil a rozebral laboratoře, a varoval, že pokud ne, udělá to sám.“

Proruská demonstrace na Václavském náměstí. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Pošlu tedy policii dotazy: Má Policie ČR v takovém případě vůbec nějakou legislativní možnost, jak tento konkrétní (na Slovensku vložený) propagandistický text nechat smazat či stíhat jeho autora? „Ano, v případě tuzemských poskytovatelů a v případě, že existuje podezření ze spáchání tr. činu, který je předmětem prověřování, lze využít institutu §7b tr. řádu a vyžádat odstranění / zneveřejnění konkrétního obsahu.“

Je vůbec technicky možné nechat podobné posty smazat, reaguje facebook na policejní žádost o odstranění té propagandy, případně zablokování účtu, který tu propagandu zveřejňuje? „Technicky to možné je, v individuálních a konkrétních případech lze takové opatření vyžádat, obecně v případě propagandy je problematické takový úkon vůbec požadovat zejména z hlediska míry případného zásahu do svobody projevu, navíc v situaci, kdy je tato míra rozdílná v kontinentální Evropě a USA. Facebook v těchto případech již několik let namísto odstranění používá informace k obsahu, upozornění např. na nepravdivý obsah či problematický/nedůvěryhodný zdroj,“ napsal mi kapitán Jakub Vinčálek z tiskového oddělení PP ČR.

Kremelské lži III

Ale co s tím? Ty ruské lži rozežírají demokracii, hitlerovské řvaní Jindřicha Rajchla na demonstraci chcimírů, která vyvrcholila útokem na Národní muzeum, je dostatečný příklad, jaký jed pro demokracii ty lži znamenají: „NEBE nad Ukrajinou je zcela pod kontrolou ruského letectva (ukrajinská protivzdušná obrana byla zničena ⁠– a NATO odmítlo doručit letadla do kyjevské junty). Černé a Azovské moře jsou zcela pod kontrolou ruského námořnictva (ukrajinské námořnictvo je zničeno ⁠– a CELÁ pobřežní zóna pod kontrolou ruského námořnictva⁠ – ústup ukrajinských ozbrojených sil přes moře je nemožný) ⁠– NATO pod kontrolou ruských JADERNÝCH zbraní (speciální bojový režim Ruské federace). Zelenskyj již výše uvedenou situaci uznal v úředních dokumentech Evropské unie. Ukrajina ⁠– prostě to vzdej! Šiřte to na všechny stránky chatu kanálů atd. p.m. ⁠– aby Ukrajinci a svět POZNALI PRAVDU a skutečný stav věcí ⁠– je potřeba REPOSTOVAT!!“

Vladimir Putin (ČTK)

Nedám se, nasbírám pár nenávistných, výhružných a po násilí volajících projevů jednoho z našich dezinformátorů a pošlu policii další dotaz: Proč tedy PČR nekoná? Já zde v jedné jediné diskusi na zdi pod jedním jediným postem jedné z hlavních figur dezinformační scény vidím šest trestných činů nebo přestupků (nedokážu posoudit právní kvalifikaci, ale zcela jistě jde o protiprávní jednání, výzvy k násilí). Takže když „projedu“ facebookovou zeď pěti nejhlasitějších dezinformátorů a prostuduji diskuse za poslední měsíc, mohu takto zadokumentovat stovky podobných projevů. Odpověď mne moc nepotěšila. Ty mnou nasbírané posty postoupili k prověření, takže k nim nic říkat nesmějí. A na obecné úrovni jsem se dozvěděl: „Sledujeme vybraná diskusní fóra a zabýváme se příspěvky, které mají potenciál naplnit skutkovou podstatu některého z trestných činů. Na druhou stranu ⁠– a to víte moc dobře ⁠– s ohledem na téměř nekonečný rozsah různých diskusních fór se vždy najde nějaký komentář, který je problematický. Možností je buď psát na mail tiskového odboru policie, proč s tím někdo něco nedělá, nebo též existuje možnost se aktivně zasloužit o kultivaci našeho internetového prostředí a tento příspěvek nahlásit přímo facebooku.“

Vsuvka technická: udávat šíření ruské propagandy facebooku nemá smysl, ze snad padesáti upozornění, které jsem facebooku posílal já sám, neuznali jako závadné ani jedno. Zato já měl nějaké omezení účtu, když jsem sdílel fotky z Buči s komentářem: „Je třeba zabít Putina.“ Je to z hlediska zisku společnosti META pochopitelné, dezinformace se šíří rychleji, tak jejich konzumentům ukáže víc reklamy a dostane za to zaplaceno. Z hlediska dopadu na euroatlantickou civilizaci je ale nepochopitelné, že to NATO firmě META i dalším platformám trpí. Ale zpět k otázkám policii: Kolik již bylo obviněno či obžalováno za tyto projevy v ČR lidí a kolik z nich se již podařilo dostat před soud?

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

„Celkem jsme zahájili úkony v 89 případech a v 58 z nich bylo sděleno obvinění konkrétním osobám za šíření nenávistných příspěvků či za adoraci ruské válečné agrese,“ napsal mi plukovník PhDr. Ondřej Moravčík, vedoucí oddělení tisku.

Suma sumárum

Když projedu pár dezolátských a chcimírovských účtů, najdu 89 případů za hodinu. Počet případů šetřených policií je možná promile z proruských propagandistických dezinformací a schvalování Putinovy války. Možná míň. Sociální sítě jsou proruské propagandy plné a zjevně se je nedaří potírat. Přitom jsou klíčovou hrozbou dnešních dnů. A cesta je představitelná. Represe.

Vedení země – prezident, premiér a předseda Ústavního soudu – by měli vydat prohlášení, že přestože nám Ruská federace válku nevyhlásila, tak ji proti České republice vede. Japonci také bombardovali Pearl Harbor, aniž by vyhlásili Americe válku. A že proto sněmovna dostane – podpořený třemi nejvyššími reprezentanty moci v zemi – návrh zákona o zavedení válečné cenzury, s tím, že se na ní bude podílet i armáda, a až ji sněmovna schválí, bude šíření jakékoliv proruské propagandy trestným činem. Zákon bude vymáhán. Je pro to potřeba nějak spojit aktivity armády a policie. Armáda by měla dezinformace mapovat a dokumentovat a policii posílat každé pondělí zpracovaná data – policie by podle nich vyhledala pachatele, sdělila by mu obvinění a šoupla do vazby, kde by vyčkal soudu. A až by skončila za mřížemi první padesátka českých proruských šiřitelů a sdílečů ruské propagandy, tak by se ten zbytek bleskurychle zklidnil. 

Zbývá poslední problém: Co facebook. Slyšení Marka Zuckerberga v americkém Kongresu nebylo nic platné, dezinformace šíří dál. Na gigant META je krátká i americká vláda. A tak by mělo vyjednávání s META a panem Zuckerbergem – protože na jeho sítích dochází k rozežírání euroatlantické společnosti – vést NATO. To je asi jediný subjekt, který bude pro Zuckerberga dostatečnou autoritou. Bez pozavírání mluvčích ruské páté kolony u nás a bez zkrocení dezinformací na facebooku naše kultura skončí. Protože to, co v dezinformační propagandě předvádějí Rusové, je jen stín stavu, který nastane, až se do podobné války proti Západu pustí Čína. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články