Na dnešní koaliční radě má být dusno kvůli dluhopisům kamarádů Jančury a Babiše

ČTK

Majitel firmy Student Agency Radim Jančura | FOTO: ČTK

Kauza korunových dluhopisů bude opět tématem koaliční rady. Ta má zasednout už dnes. Ministra vnitra Milana Chovance zajímá, proč Finanční správa neřeší pravděpodobné vyhýbání se placení daní prostřednictvím korunových dluhopisů. Jak v úterý informoval deník FORUM 24 a další média, kromě ministra financí Andreje Babiše se tohoto vyhýbání se placení daní měl údajně dopustit také podnikatel Radim Jančura. Oba jsou přitom dobří známí a rádi se podporují.

Oba se rovněž pasovali do role zachránců České republiky, bojovníků proti korupci atd., atd. Jejich počínání, kdy si údajně účelově sami sobě vydali korunové dluhopisy, aby ušetřili stamiliony na daních pak paradoxně působí přesně jako ze sféry oněch struktur, proti kterým tito dva podnikatelé chtěli bojovat.

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka v souvislosti s Babišem konstatoval, že ojebával stát na daních. K Jančurovi tweetnul: „Ministr Babiš a podnik. Jančura mají společnou zálibu: jak díky korun.dluhopisům neplatit daně. Co na to daň.správa?“ Ministr vnitra Milan Chovanec byl ještě ostřejší: „Další veřejně aktivní miliardář se vyhýbá placení daní? A FS honí jen trhovce? Tak to ne! Téma pro zítřejší koaliční radu!“

Nutno opět připomenout, že Finanční správa je podřízena ministru financí Andreji Babišovi. Vyšetřování machinací svého šéfa se stále vyhýbá. Současně však uvádí, kolik kontrol už letos provedla u drobných podnikatelů. Těch úředníci berňáku stihli zkontrolovat více než 17 tisíc. Svého šéfa ne. Když Finanční správa nečiní, rozhodli před několika týdny poslanci při projednávání bodu navrženém Miroslavem Kalouskem pod názvem Daňové podvody ministra financí, že Babiš musí vše ze svých podezřelých finančních toků a nejasných příjmů vysvětlit do konce dubna. Pokud to neudělá, má Sobotka zakročit. Babiš zatím nic nevysvětlil.

Babiš a Jančura mají problém. U Babiše je situace navíc o to pikantnější, že svou existenci v politice založil mimo jiné na tom, že chce zlepšit výběr daní. Sám je přitom dělá vše pro to, aby je neplatil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner