Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0

V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ve svém pravidelném večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská média v sobotu zveřejnila video, na němž ukrajinští vojáci vztyčují ukrajinskou vlajku u vjezdu do Lymanu. Moskva posléze přiznala stažení svých vojáků od tohoto strategického města v Doněcké oblasti.

Stalo se tak přitom jen jeden den poté, co ruský prezident Vladimir Putin slavnostně prohlásil doněcký region společně s několika dalšími ukrajinskými územími, kde si Moskva vynutila hlasování o připojení k Ruské federaci, za součást Ruska.

Ruský voják. Ilustrační foto. (AdobeStock)

„Rusko zorganizovalo na Donbasu frašku, kterou chtělo vydávat za referendum. O něco se tam snažili, objížděli domy se samopaly, nosili sem a tam kousky papíru. A teď tam je ukrajinská vlajka,“ shrnul Zelenskyj.

„Během týdne se objevilo na Donbasu vícero ukrajinských vlajek. A za týden jich bude ještě víc,“ zdůraznil Zelenskyj.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová v sobotu potvrdila, že ukrajinští vojáci vstoupili do Lymanu, který Rusko dosud využívalo jako zásobovací a dopravní uzel pro operace na severu Doněcké oblasti. Maljarová zároveň vyzvala Ukrajince, aby o postupu bojů zatím nepsali na sociálních sítích a počkali na oficiální oznámení generálního štábu ukrajinské armády.

V září dokázaly ukrajinské síly během rychlé protiofenzivy vytlačit ruské vojáky z většiny Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a osvobodit tisíce kilometrů čtverečních Ruskem obsazeného území. Ztráta Lymanu podle agentury Reuters znamená výrazný problém pro Kreml a jeho plány ovládnout region Donbasu, který tvoří Doněcká a Luhanská oblast.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články