Na dovolené nepoužívejte vířivky, mohou ohrozit vaše zdraví, radí odbornice

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Mnoho lidí chce využít toho, že se opět může podívat na zahraniční dovolenou či si dopřát nějaký wellness pobyt. V rámci něj často využíváme i příjemnou vířivku, která se nám zdá jako ideální místo pro zrelaxování. Má to ovšem háček, o němž informuje The Daily Mirror.

Odbornice na plánování dovolených Susan Griffinová upozorňuje, že se vířivka, kterou nazývá “lidskou polévkou”, může stát pro její návštěvníky noční můrou. Podle expertky dokonce hrozí, že se nakazíte smrtelnou nemocí.

“Není výjimkou, že ve vířivkách vidíte plavat cizí vlasy, nebo dokonce třeba náplasti,” říká Susan. “Pokud jsou navíc špatně udržované, stává se teplá vířící voda dokonalou živnou půdou pro zárodky a bakterie. To lidi vystavuje riziku nejrůznějších nepříjemných onemocnění, včetně legionářské nemoci,” varuje odbornice. 

“Způsobuje ji vdechování drobných kapiček vody s bakteriemi, takže je třeba na to myslet, až budete při příštím koupání vdechovat „čerstvý lázeňský vzduch”,” dodává Griffinová. 

Nebezpečí takzvané legionelly, která se projevuje bolestmi břicha, zmateností, průjmy, bolestmi hlavy, horečku či suchým kašlem, spočívá v tom, že v 5-15 % končí úmrtím nakaženého.

„Mezi další lahůdky může patřit folikulitida, která se dostane do vlasových folikulů a způsobí vyrážku, E.coli, která může způsobit bolesti žaludku a průjem, kryptokok, který je způsoben mikroskopickým parazitem a dokonce i herpes virus,” připomíná Susan s tím, že ničemu z toho se nevyhnete ani pokud se před návštěvou vířivky dokonale osprchujete. 

„Uznávám, že pro mnoho lidí je vířivka představou úžasného relaxu, ale pro mě ne. Chci vědět, jak může někdo relaxovat, když de facto sedí ve vaně se spoustou cizích lidí,” říká odbornice na plánování dovolených.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články