Na druhou dávku Sputniku V musí Argentinci čekat, Rusko chce vakcínu pro sebe

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Občané Argentiny, kteří byli očkováni první dávkou ruské vakcíny Sputnik V, nemohou již několik měsíců dostat druhou složku. Zatím úřady tvrdí, že i jedna dávka vakcíny je vysoce účinná, a uvažují o nahrazení druhé složky britskou vakcínou AstraZeneca nebo čínskou CanSino. Přerušení dodávek Sputniku hlásí také úřady v Guatemale a Mexiku.

Jak píše ruské oddělení BBC.com, podle oficiálních údajů bylo do Argentiny dosud dodáno asi 7,8 milionu dávek první dávky Sputniku V a asi 1,5 milionu dávek druhé složky (tj. asi pětkrát méně). Jak minulý týden informoval deník La Nacion, argentinské úřady vedou „intenzivní jednání“ s Ruskem, aby dosáhly dodání druhé složky, protože mnoho Argentinců, kteří byli očkováni poprvé v březnu a dubnu, stále čeká na druhou injekci.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov se k situaci vyjádřil 23. června: uvedl, že prioritou pro Rusko je domácí spotřeba. „Není možné uspokojit naprosto veškerou poptávku v zahraničí v daném okamžiku, ale postupem času budou všechny závazky splněny,“ vysvětlil.

Ruská vakcína Sputnik V byla první vakcínou proti koronaviru, která dorazila do Argentiny. Již v prosinci loňského roku zahájila země očkování zdravotníků vakcínou Sputnik, kterou jí předali prezident Alberto Fernández a viceprezidentka Cristina Fernández de Kirchner.

V dubnu začala argentinská farmaceutická společnost Laboratorios Richmond SACIF vyrábět Sputnik. V zemi byly schváleny i další vakcíny – britská AstraZeneca a čínská CanSino – ale program očkování ruským lékem je zatím nejrozsáhlejší.

Společnost Aerolíneas Argentinas v pondělí oznámila, že její letadlo odletělo do Moskvy a za dva dny se vrátí s novými dávkami Sputniku. Celkem je naplánováno 19 takových letů. Letecká společnost ani úřady země zároveň neupřesňují, jaké množství vakcíny bude do země v nejbližší době dodáno. Ruský fond přímých investic (RDIF) potvrdil BBC, že z Buenos Aires vzlétlo letadlo s novou várkou vakcíny, ale žádné podrobnosti nebyly zveřejněny.

Na konci března se argentinské úřady rozhodly, že občanům podají pouze první dávku Sputniku a druhou dávku odloží o tři měsíce. Proto bylo rozhodnuto urychlit očkování a nečekat na úplné doplnění zásob.

Argentinské ministerstvo zdravotnictví ujišťuje, že i zavedení jedné dávky ruské vakcíny snižuje úmrtnost o 70-80 procent u pacientů starších 60 let.

Nedostupnost druhé dávky vakcíny však začíná Argentince skutečně znepokojovat. Ministr zdravotnictví Buenos Aires Fernán Quiroz 18. června uvedl, že mnoho lidí v hlavním městě čeká na druhou injekci již tři měsíce a městské úřady dosud nebyly informovány, kdy bude druhá složka k dispozici. „Jsou (obyvatelé hlavního města) velmi frustrovaní, velmi čekají na očkování,“ postěžoval si.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články