Česká televize se rozhodla, že nebude vysílat dokument Selský rozum, ačkoliv ho sama koprodukovala a v plánu to měla. Objevují se informace, že se jedná o politický tlak na veřejnoprávní televizi, jelikož film ukazuje deformování českého zemědělství Andrejem Babišem a jeho koncernem Agrofert. FORUM 24 se zeptalo jednoho z tvůrců, Víta Janečka, na jeho názor, proč se situace kolem dokumentu tak zkomplikovala nebo zda si myslí, že se nakonec Selský rozum před volbami objeví na obrazovkách ČT.

Jak probíhalo jednání s Českou televizí úplně na začátku? Došla někdy řeč na to, že by překážkou v jednání mohly být volby?

Za nás je třeba říct, že jsme původně doufali v dokončení filmu loni na podzim, potřebovali jsme ale ještě točit dál, což nám ČT velkoryse umožnila. Film vznikal s východiskem obsažení komplexního obrazu českého zemědělství, ve kterém podnikání a zejména další vlivy Andreje Babiše hrají ale tak dominantní roli, že do jednoho celovečerního tvaru se vejde sotva jen analýza hlavních kontur celého matrixu, metod jeho expanze a nastínění jeho dopadů.

Televize má v sobě dvě oddělené části. Vývoj a výrobu a program. Výroba něco natočí a schválí. Z toho si pak program vybírá a určuje, kdy a jak se to uvede. To, jak televize vypadá navenek, jak vypadá televizní program, kdy, jak a co prezentuje, jak je odvážný nebo usedlý, má na starosti vlastně jen jedna její část. Měli jsme pocit, že tvůrčí skupina, v rámci které jsme vedli nad filmem kritický dialog, za ním stojí. Uvedením jsme se zpočátku nezabývali, otázka, kdy se film bude hrát, nicméně míří na program, s jehož lidmi jsme nebyli v kontaktu.

ČT uvedla, že vůči vám zvažuje právní kroky. Máte nějaké bližší informace? V čem je hlavní problém?

Budeme mít k tomu v blízkém horizontu nějaké schůzky, tak se to snad přesně dozvíme.

Cítíte za celou věcí politický tlak?

Cítíme zpomalení všech procesů, nikdo nás neinformoval o tom, že vysílací verze není schválena, jak říkají PR pracovníci České televize novinářům.

Věřili jste tomu, že ČT dokument nakonec uvede? Je nějaká naděje nyní?

Ještě do druhé poloviny srpna jsme tomu věřili, ty šance se každým dnem snižují, právě z důvodů tzv. moratoria.

Kde jinde mohou diváci snímek ještě vidět?

Pro film jsme vymysleli rámec malé kinodistribuce, který už jsme realizovali u dvou našich filmů na Slovensku, včetně toho, že jsme explicitně vytvořili smluvní možnost promítání i pro kluby, hospody či třeba kostely, kterou jsme už úspěšně vyzkoušeli u našich dvou předchozích filmů – realizujeme ji jednoduchou procedurou prostřednictvím webu www.selskyrozum.online. Film je také součástí standardní kinodistribuce, může si jej tedy objednat každé kino, což se i děje. Je to nastavené jen na bázi jednoduché smlouvy a poskytování digitální kopie ke konkrétní projekci za nevelký poplatek, podle počtu diváků a dalších okolností, smlouva také zavazuje k tomu, že film neunikne třetím stranám nebo k povinnosti nahlásit nám počet diváků, což musíme vykazovat Unii filmových distributorů, platit poplatky OSA apod.

Čelíte vy nějakému politickému tlaku, zejména od Andreje Babiše a hnutí ANO?

Na některých projekcích byli lidé narušující průběh diskuze, na dva z protagonistů podal Agrofert trestní oznámení, na sociálních sítích občas zaútočí Prchalův troll team, jsme obviňováni z kampaně. V posledních měsících se nám stalo několik divných věcí, ale tam nemůžeme dokázat žádnou přímou souvislost. Pokud k něčemu dojde, počítáme, že se to stane spíš až po volbách.

Je nějaký problém v tom, že dokument použila v kampani Strana Zelených?

Když jsme se žádostí Zelených pustit film před několika jejich diskuzemi souhlasili, nepřišlo nám to jako problém, naopak jako dobrý nápad. Bylo to za standardních podmínek, za kterých poskytujeme film každému. Hned jsme i udělali prohlášení, že film nabízíme i všem dalším politickým stranám.

ČT se proti tomu velmi ostře postavila, vznikla tam zřejmě obava, že by někdo mohl ČT napadnout, že se zapojuje do kampaně jedné strany.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora