Městské státní zastupitelství v Brně prověřuje trestní oznámení v případu uhrazených faktur Jihomoravským krajem firmám spojených s lobbistkou Janou Mrencovou. Potvrdil to ve čtvrtek náměstek státního zastupitelství Jaroslav Paul. Firmy podle bývalé mluvčí kraje Denisy Kapitančikové inkasovaly peníze za neodvedenou práci. Trestní oznámení podal z vlastní iniciativy právník Petr Němec. Podle něj může v případě úhrady faktur za nevykonanou práci vzniknout u kraje podezření pro porušení povinností při správě cizího majetku a u inkasující firmy podezření z podvodu. Hejtman Michal Hašek prověření věci vítá.
Němec podal trestní oznámení na neznámého pachatele. „Na jedné straně míří na Janu Mrencovou a společnosti s ní spojené, na druhé straně na kraj na lidi, kteří vědomě propláceli faktury za neodvedenou práci. Nelze určit konkrétního pracovníka, to je na orgánech činných v trestním řízení,“ řekl ČTK Němec. Na zastupitelství se obrátil kvůli tomu, že to neudělal nikdo jiný. „Veřejně zazněla informace, že se proplácely peníze za neodvedenou práci, což není v pořádku. Je tam podezření na trestný čin, a pokud se k ničemu nemá opozice nebo někdo jiný, mělo by se to prošetřit,“ doplnil Němec, který v Brně studoval a k městu má vztah.
Od státního zastupitelství zatím nemá žádnou odpověď. „Státní zástupce se tímto případem zabývá, ale zatím nemáme žádný závěr, protože je to celkem čerstvé. Bližší informace zatím nelze poskytovat,“ řekl ČTK Paul.
Hejtman Michal Hašek ČTK sdělil, že právo podat trestní oznámení má každý. „Obzvlášť před volbami se podání takového typu množí jako houby po dešti. Kraj standardně poskytne v takovém případě požadovanou součinnost. Za sebe vítám prověření celé věci, kterou považuji za předvolební útok související s krajskými volbami,“ uvedl Hašek. Kraj zároveň prověřuje smlouvy, které měl s firmami spojenými s Mrencovou. Věcí se nejspíš bude zabývat i kontrolní výbor zastupitelstva. „Dodávám, že jako hejtman jsem nikdy nepodepsal žádnou smlouvu ani jiný dokument týkající se této věci. Mediální prezentace kraje řešil a řeší krajský úřad,“ doplnil Hašek. Už dříve prohlásil, že pokud nebudou u smluv dostatečné doklady, vyzve kraj firmy k nápravě. Pokud tak neučiní, kraj bude žádat zpět část peněz.
Diskusi o metodách mediální propagace kraje rozpoutal před časem článek Mladé fronty Dnes. Deník se zaměřil na osobu skrytou za e-mailovou schránkou pojmenovanou po Lucii Proutníkové. Z adresy několik let chodila médiím vyjádření Haška i avíza na akce s jeho účastí. Podle MfD i podle svědectví Kapitančikové žádná Proutníková neexistuje a e-maily rozesílala lobbistka Jana Mrencová. Kapitančiková uvedla, že Mrencové posílala zprávy a fotky vypracované krajskými pracovníky, které pak Mrencová posílala zpět a fakturovala si za ně peníze. Mrencové letos soud udělil nepravomocně podmínku za to, že bývalému místostarostovi Mariánských Lázni Petru Horkému slibovala za peníze ovlivnění novinářů.