Na Hrad kandiduje velkovýrobce hnojiv. Je dobré si to uvědomit

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Profimedia

Andrej Babiš moc dobře ví, proč je pro něj riskantní vystavit se jakékoli konfrontaci s jinými názory, než jsou ty zastávané jeho fanoušky. Prohrál by.

Prohrál by tedy před publikem, které zná nějaké základy logiky a kritického myšlení. K takovým se on a další činovníci z ANO už dávno neobracejí. Protože ale prezidentskou volbu může rozhodnout těsný rozdíl hlasů, bude záležet i na mnoha nerozhodnutých, kteří sice nejsou géniové, ale nějaké myšlení a estetický cit pořád ještě mají. Při spatření bizarního divadla jednoho herce, který bez pečlivého naprogramování PR týmem působí jako pologramotný neurotik, by si hlas pro něj mohli rozmyslet. To nelze dopustit.

Výmluvy, proč Babiš nechce do nějaké debaty, totiž že musí zrovna „chodit mezi lidi“, jsou nesmyslné. V několikamilionové populaci nehraje setkání s několika oddanými fanoušky (a naštvanými odpůrci) ohledně poznání názorů lidu žádnou roli. Na to bude mít náš kandidát nejspíš vlastní podrobné a dobře strukturované průzkumy. Že by chtěl někomu vyložit své představy a mínění o věcech, je ztráta času. Vlastní média s dosahem na miliony lidí, a v některých dalších, jsou mu nakloněna. Smyslem těchto spanilých jízd je hlavně to, aby vznikl další obrazový ­materiál v duchu „jasně že se vyfotíme“. Tím se pak tapetují sociální sítě a skuteční i virtuální fanoušci ta komediální vystoupené lajkují a odpůrci sdílejí dál s komentáři. Obojí zvýší dosah.

Zároveň se spanilé jízdy k domorodcům dají použít jako výmluva, proč nemusí Andrej Babiš jinam. V tom už je putinovský prvek. Ruský vůdce taky vždycky z historické nutnosti a naléhání lidu nakonec svolil, že bude kandidovat, ale účastí v nějakých debatách s ostatními se nešpinil. Oni ať se tam hádají, on se bude vznášet jako jedinečná osobnost na oblaku své vznešenosti a tím bude dokazovat, že je jiný.

Tvrdému jádru stoupenců to nevadí. Ti si řeknou, že se přece jejich kandidát nebude zahazovat s nějakými vyslanci fialového pětislepence a moderátorem, co by mu skákal do řeči. To „skákáno do řeči“ by ve skutečnosti bylo přerušování monologu, kdy Babiš neodpoví na otázku a vykládá naprosto nesouvislé fráze, popřípadě lži. Moderátor a oponenti jsou na Babiše…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články