Na Hradě se objevil promítaný nápis. Policie nasadila vrtulník

Pražský hrad (pixabay.com)

Pražský hrad | FOTO: pixabay.com

V noci na pátek se na Pražském hradě objevil promítaný nápis. Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík uvedl, že šlo o slovo „Monarchie“. Policisté na místo poslali vrtulník a snažili se zjistit zdroj promítání. Případ se stále vyšetřuje. K činu se později přihlásil Český královský institut, který je připraven nést následky.

„Pražští policisté přijali okolo třetí hodiny ranní oznámení o promítání nápisu na Rožmberský palác na Pražském hradě. Byla povolána i Letecká služba Policie České republiky a piloti se snažili nalézt, z jakého místa promítání probíhalo,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Richard Hrdina.

FORUM 24 (archiv)

Zásah vrtulníku vysvětloval Moravčík: „Byly tam nějaké okolnosti, které vyhodnotil velitel zásahu, na základě kterých jsme dostali pokyn tam poslat vrtulník. Od toho ty vrtulníky máme. Aby sloužily lidu a naháněly pachatele. Zároveň je to nejrychlejší cesta. Ze vzduchu je především nejlépe vidět, odkud ten paprsek nebo světelný signál jde. Ze země to jde zjistit těžko.“

Český královský institut, který se k promítání nápisu na Pražský hrad přiznal, je připraven vést následky. O porušení zákona ale podle nich nešlo. „Jsme případně připraveni nést následky, ale nejsme si vědomi toho, že bychom provedli něco nezákonného, jelikož osvícení proběhlo mimo ochranné pásmo Hradu,“ vysvětluje iRozhlasu Zdeněk Prázdný, ředitel Českého královského institutu.

Na promítání reagoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: „Pokud opravdu šlo o nápis Monarchie, má velmi úzký vztah k tomuto paláci. Ústav šlechtičen totiž založila císařovna Marie Terezie,“ napsal.

VELEZRADA

Není to poprvé, co se na Hrad promítala hesla. V dubnu tohoto roku Pražský hrad ozářil nápis „Velezrada“. Za akcí stála organizace Zastavme velezradu, která chtěla svým krokem upozornit na to, že se prezident Miloš Zeman během své funkce dopouští velezrady.

„Miloš Zeman se během výkonu funkce prezidenta České republiky dopouští především dvou střídajících se typů jednání: nečinnosti a velezrady. V uplynulých hodinách je umně skloubil dohromady,“ zaznělo v oficiálním prohlášení Zastavme velezradu.

Promítání reagovalo na kauzu Vrbětice, ve které vyšlo najevo, že výbuch v muničním skladu v roce 2014 zapříčinila Ruská federace.

Organizace žádala parlament, aby kvůli velezradě žaloval Miloše Zemana, a připomněla jeho útoky na české novináře, zaměstnávání lidí bez bezpečnostních prověrek a jeho napojení na Rusko. Organizace vyzdvihla i Zemanovo prosazování ruského Rosatomu při dostavbě Dukovan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]