Na Hradě se protestovalo proti chování Mynáře a spol.

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý | FOTO: ČTK

Na Hradčanském náměstí se v sobotu v podvečer sešly zhruba dvě stovky demonstrantů. Protestujícím vadí přístup Kanceláře prezidenta republiky během hospitalizace hlavy státu v Ústřední vojenské nemocnici.

Pořadatelé chtěli podle svých slov především reagovat na nestandardní chování prezidentské kanceláře, která se rozhodla neinformovat o zdravotním stavu Miloše Zemana.

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

„Chci se ohradit proti záměrně lživým a vůči veřejnosti urážlivým informacím, které vypouštějí do veřejného prostoru vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček,“ píše na sociální síti jedna z pořadatelek akce.

Informace o akci na facebooku:

Dobrý den, dnes začneme v 18:30 na Hradčanském náměstí. V 18:40 bych vás všechny chtěla pozdravit a říct pár vět, jinak akce je pokojná a nebude žádný jiný program. Věřím, že to možná nezní zajímavě pro všechny, přesto žádám, aby nikdo jiný žádný vlastní program neplánoval. Ať jde o vlastní projev, vystoupení či exhibici. Tak totiž zní i má dohoda s Magistrátem hl. m. Prahy a Policií ČR. Těm bych chtěla i touto formou poděkovat za povolení akce ve zrychleném řízení. Mam z toho obrovskou radost. Moc se na vás všechny těším, Edita.

Dobrý den, jmenuji se Edita Šramotová a události ze čtvrtka 14. 10. 2021 překročily můj práh bolesti.
Konkrétně mám na mysli vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny PČR Radka Vondráčka o jeho schůzce s prezidentem ČR, vyjádření ÚVN o návštěvě vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře a pana Vondráčka v ÚVN a ticho ředitele Odboru tiskového Jiřího Ovčáčka.
Není pro mě možné toto chování dále akceptovat a mlčením mu dávat souhlas.
Proto půjdu v sobotu 16. 10. 2021 v 18:30 pokojně vyjádřit svůj postoj na Hradčanské náměstí.

Můj postoj:
1. Chci dát veřejně najevo svůj nesouhlas s postupem Kanceláře prezidenta republiky ohledně informování veřejnosti o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana a především jeho způsobilosti vykonávat úřad tak, jak je popsané v Ústavě ČR.
2. Chci se ohradit proti záměrně lživým a vůči veřejnosti urážlivým informacím, které vypouštějí do veřejného prostoru vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.
3. Chci veřejně podpořit personál Ústřední vojenské nemocnice.
4. Chci vyzvat senátory a senátorky PČR, aby začali konat UPDATE: Po včerejší tiskové konferenci Senátu PČR myslím vyřešeno.
5. Chci dát jasně a veřejně najevo svůj nesouhlas s touto šarádou.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Pokud to cítíte stejně jako já, ráda vás uvidím v sobotu 16.10. 2021 v 18:30 na Hradčanském náměstí. Budu také ráda za sdílení této události (ať se již chystáte přijít, či nikoli).

Poznámky na závěr:
– Nemusím a nepotřebuji znát prezidentovu diagnózu, ale chci vědět prognózu.
– Ctím právo na soukromí jeho a jeho rodiny, ale nemyslím si, že pravdivé sdělování informací a respekt k občanům této země úředníky KPR jsou s tím v rozporu.
– I vás žádám o slušnost a respekt k sobě navzájem, vulgarity zde nebudou tolerovány.
– Svoláním tohoto protestu nepřijímám odpovědnost za činy a slova nikoho jiného. Toto je výzva k toleranci a respektu.

UPDATE UDÁLOSTI:
V první řadě bych chtěla strašně moc všem poděkovat za váš zájem. Musím přiznat, že dost předčil má očekávání.

Původně jsem tento náš poklidný protest chtěla udělat přímo před Kanceláří prezidenta republiky, na tom místě, kde Ing. Mynář obvykle parkuje své Porsche Cayenne, to jest na Druhém nádvoří Pražského hradu.
Vzhledem k tomu, že nás ale bude více (než jen má nejbližší rodina a přátelé), chci vás požádat, ABYSTE PŘIŠLI NA HRADČANSKÉ NÁMĚSTÍ.
Do oken KPR uvidíme i tak a vzhledem k tomu, co se teď v těch kancelářích musí dít, věřím, že i v 18:30 v sobotu tam bude stále plno úředníků, kteří uvidí nás.

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Váš zájem není jediný důvod. Dnes mi na Magistrátě hl. m. Prahy řekli, že není možné přijmout oznámení v kratší lhůtě, než je požadováno v zákoně č. 85/1990 Sb. (5 dní), protože pro to není odůvodnění (tato situace trvá již týden), a navrhli mi protest přesunout na středu. Já si ale myslím, že situace je neodkladná a dnešní události to jen podtrhují.
Přesto, když jsem viděla, jak odpoledne váš zájem roste, tak jsem se snažila dát vědět, komu jsem mohla z odboru živnostenského a občanskosprávního a doufám, že když nebudeme přímo v areálu Pražského hradu, kde bychom mohli vadit Hradní stráži a Hradní policii, tak budeme i my moct dát najevo klidnou cestou naši nevůli.

Je mi líto, že jsem shromáždění nemohla řádně nahlásit a naplánovat dopředu, ale nečekala jsem, že se nám během pár dnů začne rozpadat právní stát a bude nutné jednat takto narychlo.
Jak řekl můj kamarád Honza M.: Nejsme žádná organizace, není to ohlášená akce, ale spontánní reakce na puč.

V plánu není žádný program ani vystoupení, ale budu ráda, když přijdete s transparentem. Prosím neberte si žádné spodní prádlo na spálení. Nejsme jako oni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]