Na Hradě končí Zemanovi blízcí spolupracovníci. Výpověď podali protokolář a šéf sekretariátu

Prezident Miloš Zeman (ČTK / Šulová Kateřina)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Dva blízcí spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana ke konci ledna podali výpovědi, informuje Deník N. Jedná se o ředitele hradního protokolu Vladimíra Kruliše a šéfa sekretariátu Jaroslava Hlinovského. Vladimír Kruliš také popřel, že by dostal nabídku stát se kancléřem v České národní bance.

„Nastupující prezident republiky má právo vybrat si svůj tým, tuto pozici chce obsadit sám, považuji tedy tento přístup za samozřejmý,“ řekl Kruliš Deníku N s tím, že nedostal nabídku stát se kancléřem v České národní bance, o které se v posledním týdnu spekulovalo.

Kancléřka prezidenta republiky Jana Vohralíková (FORUM 24 / Vojtěch Laštůvka)

Vladimír Kruliš pracoval na Pražském hradě jako ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky. S Milošem Zemanem, pro kterého jako manažer organizoval nejen petiční kampaně pro přímou volbu prezidenta, ale dokázal zorganizovat také petici pro jeho kandidaturu  a šéfoval i celé Zemanově prezidentské kampani, se zná už od roku 2009. Jaroslav Hlinovský na Hradě působil jako vedoucí sekretariátu prezidenta republiky.

Mandát současného prezidenta Miloše Zemana vyprší 8. března, o den později se uskuteční inaugurace jeho nástupce Petra Pavla. Ten byl zvolen 28. ledna. Petr Pavel po druhém kole voleb několikrát prohlásil, že Hrad bude potřeba vyvětrat.

Jana Vohralíková, kterou si Petr Pavel vybral jako svoji budoucí kancléřku, se tento týden sešla s šéfem kanceláře prezidenta Zemana Mynářem. Mimo jiné ho požádala o seznam zaměstnanců, kteří mají smlouvu na dobu určitou i neurčitou, a o organizační strukturu Kanceláře prezidenta republiky. „Z toho, o co jsem požádala, se dá usoudit, že si potřebuji udělat přehled, protože i pan prezident by si rád vzal některé lidi s sebou,“ řekla v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články