Na iDNES.cz se nechali napálit falešným Twitterem Jaroslava Faltýnka

Jaroslav Faltýnek (Zbyněk Pecák)

Jaroslav Faltýnek | FOTO: Zbyněk Pecák

 Zpravodajský web iDNES.cz zveřejnil včera článek informující o tom, že z profilu premiéra Andreje Babiše na Twitteru se stává seznamka. V první verzi se autorka článku Marie Lesáková nechala napálit a napsala, že premiéra k zprostředkování seznamky vyzval místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

 Tento účet je přitom na první pohled recesistický a místopředsedu ANO jen paroduje. Twitter premiéra je tedy dalším, kde lidé nediskutují tak říkajíc k věci. Na profilu mluvčího pražského hradu Jiřího Ovčáčka lidé diskutují o receptech, tipech na výlety a cestování, zkušenostech s telefony nebo automobily.

Portál iDNES.cz se později čtenářům omluvil za nepřesné informace a za chybně uvedený zdroj, který v první verzi článku odkazoval na falešný profil poslance Jaroslava Faltýnka.

Není to poprvé, kdy se podobná věc přihodila. FTV Prima v reportáži ze 30. srpna, která pojednávala o zakrytí sochy Ivana Stěpanoviče Koněva, informovala o statusu Velvyslanectví Ruska v ČR. „Ostuda! Velitele 1. ukrajinského frontu a hrdinu bojů v Karpatech nezastavil Wehrmacht, ale teď ho zastaví papundekl,“ citovala Prima status z Twitteru. Problém ovšem je, že citovala parodický účet. Že se jedná o parodický profil, je zřejmé hned z popisku: „Informační servis o Ruské federaci a agen… teda diplomatech v České republice. Parody account.“ Ambasády mají navíc obvykle navíc názvy podle města, kde sídlí, nikoli názvu státu. Oficiální profil, který má ambasáda na Facebooku, nese název „Velvyslanectví Ruska v Praze“ (rusky azbukou).

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články