Na internetu se šíří falešné zprávy o smrti Petra Pavla. Ano, žiju, reaguje generál

Zvolený prezident Petr Pavel (ČTK / Švancara Petr)

Zvolený prezident Petr Pavel | FOTO: ČTK / Švancara Petr

Antikampaň ve čtvrtek dosáhla nového dna. Jménem tiskové mluvčí prezidentského kandidáta generála Petra Pavla je rozesílána falešná kopie jeho webu, na jehož hlavní stránce se píše o generálově smrti. Pavel je ale živý a ve svém vyjádření vyzývá voliče, aby těmto praktikám řekli ve volbách jasné ne. Odesláním falešné zprávy se již zabývá Policie České republiky.

„Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě,“ zveřejnil generál na svých sítích. Reaguje tak na šíření poplašné zprávy o svém údajném úmrtí v ranních hodinách. „Sdílejte, pravda znovu zvítězí,“ apeluje na občany.

Na hlavní stránce falešného webu, který se vydává za kandidátův oficiální, byla zveřejněna kondolence. „Petr Pavel (1.11. 1961-26.1.2023). Tým kandidáta na prezidenta Petra Pavla vyjadřuje upřímnou soustrast rodině, blízkým a kolegům generála Petra Pavla, který brzo ráno ve čtvrtek 26. ledna 2023 náhle zemřel,“ stojí vedle černobílé fotografie generála s černou páskou přes roh.

Případem se zabývají pražští kriminalisté, uvedla Policie České republiky. Bližší informace budou poskytnuty, jakmile to bude možné.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Na zprávu již zareagoval i Pavlův protikandidát Andrej Babiš. „I když jsme soupeři, tak s vámi absolutně souhlasím. Je to hnus a mrzí mě, že se někdo k něčemu takovému sníží,“ okomentoval situaci. Policie by to podle něj měla důkladně prověřit, stejně jako to dělá v případě anonymu, ve kterém mělo být předsedovi hnutí ANO vyhrožováno smrtí. „Držte se,“ vzkázal generálovi, který mu za reakci poděkoval.

V souvislosti s falešným webem byly rozeslány i lživé e-maily. Autorem zprávy má být generálova mluvčí Eva Hromádková. „V souladu s nařízením o povinném informování veřejnosti,  z důvodu pracovní neschopnosti kandidáta na prezidenta ČR. Já, Eva Hromádková, tisková mluvčí, vás tímto oficiálně informuji, že kandidát na prezidenta České republiky Petr Pavel náhle zemřel v noci na čtvrtek 26. ledna 2023 na pravděpodobné selhání srdce,“ píše se v nich s odkazem na podrobnosti právě na falešných webových stránkách.

Ty byly vytvořeny 21. ledna a jsou registrovány ve Švédsku. Držitel domény je anonymní a provozuje ji služba sídlící na karibském ostrově Nevis. E-maily jsou směrovány přes ruský Yandex.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články