Na Janu Nečasovou vytáhli jen daně. Kde je ta obří korupce?

Eric Drooker

Velké křížové tažení proti korupci zatím vypadá asi tak, jako když křižáci táhli proti husitům. Lomoz velký, ale vítězství se jaksi pořád nedostavuje. Vláda padla, Jana Nagyová, dnes Nečasová, bývalá vrchní ředitelka na Úřadu vlády, byla před kamerami předváděna v řetězech, což je čest, kterou mediálně nikdo nedopřál ani Saddámovi. Načež se dozvíme, že důkazy o korupci nejsou moc silné, tak je potřeba na Nečasovou použít fintu s daňovým únikem.

Aby bylo jasno, nikdo předem neříká, že tu daňový únik nebyl. Jen si snad každý představí, že kdyby to takhle řekli veřejnosti tenkrát, tak by si většina lidí asi ťukala na hlavu, kromě těch, co mají pocit, že každého „nahoře“ je preventivně potřeba vsadit do díry už proto, že má něco společného s jakoukoli vládou. A že Kalouska měli hodit do Daliborky hned po narození, protože mu zločin koukal z očí už v prenatálním stavu.
Žalobci tedy sdělili Nečasové obvinění pouze z krácení daně, jak sdělil státní zástupce Rostislav Bajger. Někdejší vysoce postavená úřednice údajně připravila stát u darů za téměř 9,7 milionu korun na dani o 705 925 korun. Hrozí jí až deset let vězení.

Jako Al Capone

Že je to jako za starých časů s Al Caponem, na kterého taky nenašli nic jiného než daně, napadlo už každého, takže nejsme původní. Ony nezdaněné dary jsou prý převážně „šperky, hodinky, luxusní kabelky, boty, oblečení, ale také toaletní potřeby, jako jsou mýdla a vonné svíčky“.

Podle Českých novin, serveru ČTK: „Vyšetřovatelé svá tvrzení opírají o domovní prohlídky, odposlechy a svědecké výpovědi. Mezi dárci jsou podle žalobců například generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, advokát Karel Muzikář nebo módní návrhářka Beata Rajská, kteří souvislost s případem odmítli. Naopak darování náhrdelníku značky Cartier potvrdil listu podnikatel Daniel Křetínský.“

Nečasová podle státního zastupitelství spojuje více případů. Obžalovaná je ze zneužití vojenské tajné služby a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) a je obviněná také z podplácení tří bývalých poslanců ODS. Poslance ale nikdo stíhat nebude, protože se usoudilo, že se na ně vztahuje imunita a ještě navíc budou za vazbu odškodněni.

Kde jsou ty zdrcující důkazy?

Ještě jednou je třeba říci, že soudy neproběhly, že nikdo netvrdí, že Nečasová-Nagyová nic neprovedla, stejně jako nikdo nemůže v rámci presumpce neviny s jistotou tvrdit, že provedla. Jde ale o to, že nás státní zástupci od počátku krmí historkami o zdrcujících důkazech a tohle je výsledek. Teď mnozí svědci řeknou, že věci dámě jen půjčili, ona dodaní kabelku a vonné víčky. Zneužití zpravodajské služby se možná smrskne na žárlivé ženské soupeření, kde hrdinové zahraničních misí prokázali mimořádnou pitomost a korupce poslanců dopadne jako běžný politický kšeft, jaké se dělaly a dělat budou, byť by se dělat neměly. Pokud jde o politické kšefty a trafiky, tam zlaté časy teprve nastávají. Kdyby takovéhle představení předvedl nějaký klaun v cirkuse, asi by se ředitel poohlížel po někom, kdo bude v podobném představení lepší.

Bez výsledku to ale nebylo. Dočkali jsme se nesesaditelné vlády odborníků-zemanovců pana Rusnoka a potom Babiše. Víko téhle Pandořiny skříňky už hned tak nepřibouchneme. Tak snad nám Nečasovi půjčí aspoň nějakou z těch vonných svíček, pokud už je policie vrátila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]