Na jedné straně je zločinec, na druhé oběť. Vztah mezi nimi nelze relativizovat

Před ruskou ambasádou v Praze se protestovalo proti násilí ruských vojáků  (Jan Šibík / se souhlasem)

Před ruskou ambasádou v Praze se protestovalo proti násilí ruských vojáků | FOTO: Jan Šibík / se souhlasem

Týdeník FORUM se v aktuálním vydání věnuje nemorálnímu textu kardinála Dominika Duky. Ten vyjádřil jistou míru pochopení pro ruské vojáky, kteří na Ukrajině znásilňují ženy a dívky. Slova kardinála strhla vlnu kritiky. A proto jsme se zeptali politiků a známých osobností: Co si myslíte o výrocích kardinála Duky, jimiž komentoval znásilňování, kterého se dopouštějí ruští vojáci na Ukrajině?

Emma Smetana
zpěvačka

Výroky pana Duky už mi delší dobu nestojí za komentář. Pan kardinál za ně půjde do pekla.

Ondřej Ruml
herec

Tyto výroky jsou více než nešťastné. Dalo by se to možná chápat, že se jako křesťan snaží nějak s nadhledem uchopit a pochopit všechny hrůzy války, které si někdo nedokáže představit ani v nejhorších snech. Nemohu se ale zbavit dojmu, že kardinál Duka mi svými postoji a činy vždy spíše připomínal politického oportunistu než inspirativního duchovního představitele.

Johanna Nejedlová
aktivistka v oblasti ženských práv

Mě na výrocích Dominika Duky nejvíce překvapilo a mrzelo to, že jeho text byl obhajobou organizace Hnutí pro život než nějakou zprávou o tom, jakým způsobem třeba pomoct ženám na Ukrajině, které zažily znásilnění od vojáků, což je válečný zločin, nebo o tom, co jako společnost můžeme dělat, aby se to nedělo. Přišlo mi hodně zarážející, že obhajoval vojáky. Já chápu, že vojáci jsou v těžké situaci, že válka není legrace a že spousta z nich si z války odnáší posttraumatickou stresovou poruchu, ale rozhodně není možné omlouvat to, že se tam dopouštějí válečného zločinu.

Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Zároveň mě zarazilo, že ve chvíli, co se bavíme o tom, jak pomoci ženám, které byly znásilněné, pan kardinál Duka připomíná mučednickou smrt Anky Kolesárové, která se raději nechala zastřelit, než aby byla znásilněna. To mi přijde v situaci, kdy se bavíme o pomoci takovým ženám, naprosto necitlivé. Nerozumím, proč to v tuto chvíli kardinál Duka potřeboval zmínit, když je to ta nejhorší situace, která se může stát. Je to příšerné, když jsou ty ženy znásilněné, ale my přeci nechceme, aby byly zavražděné.

Vít Rakušan (STAN)
ministr vnitra

Trauma a bolest ukrajinských žen, které byly znásilněny ruskými vojáky, jsou pro mě nepředstavitelné. Výrokům pana kardinála Duky v tomto případě opravdu nerozumím. Takové činy musíme jednoznačně odsoudit, nikoliv bagatelizovat.

Mikuláš Peksa (Piráti)
europoslanec

Aktuální výroky pana Duky považuji za skandální, bagatelizují sexuální násilí a ukazují na velmi pohrdavý vztah k ženám. Bohužel to jen doplňuje jeho vystoupení z předchozích let, která působila, že jsou hodnotově zakotvena kdesi na krajní pravici. O to horší je vidět další církevní představitele, kteří se ho pokoušejí zastávat, místo aby se od něj jednoznačně distancovali. Jsem upřímně rád, že v Česku došlo včas k účinnému oddělení státu a církve, protože vliv takových názorů na fungování společnosti nemohu vyhodnotit jinak než jako škodlivý. O to víc si cením přístupu individuálních věřících, ať už katolíků, nebo křesťanů obecně, kteří veřejně vyjádřili nesouhlas s postoji kardinála Duky. Násilí na ženách nelze nikdy brát na lehkou váhu a náboženství pro to není v žádném smyslu omluvou.

Klára Kocmanová (Piráti)
poslankyně

Kardinál Duka ve svém komentáři zbavuje odpovědnosti vojáky, kteří se dopouštějí neodpustitelné agrese. Celou situaci tak zlehčuje a takovéto bagatelizování vede k tomu, že tuto každodenní noční můru ukrajinských žen někteří lidé pak neberou vážně a mávají nad ní rukou. Tomu nemůžeme přihlížet, protože situace je vážná. Agresi vůči bezbranným nesmíme obhajovat, nikdy. Znásilnění, ať už během války, nebo za jakýchkoliv jiných okolností, je vždy zločin. A ti, kteří se ho dopustí, musí vědět, že jejich jednání se nedá omluvit. Jedná se o násilný útok, jehož následky si mnoho žen ponese do smrti.

(Týdeník FORUM)

Nejenže pokud vůbec přežijí, jsou často těžce zraněné a v riziku otěhotnění, ale také to pro ně znamená psychické trauma a zátěž, se kterou se musí potýkat často celý zbytek života. Válka sama o sobě je už tak hrozná, válečné zločiny ale musí být jednoznačně a rozhodně odsouzeny. To vše je navíc rámováno v kontextu, kdy kardinál Duka podporuje antipotratové Hnutí pro život, které pošlapává ženská práva. Je nejvyšší čas zbavit tento obskurní spolek vlivu.

Antonín Tesařík (KDU-ČSL)
poslanec

Slovy kardinála Duky jsem hluboce zklamán. Jsou necitlivá a mimo realitu. Mnoho lidí včetně mne je otřeseno brutálním řáděním ruských vojáků na Ukrajině, cílenými vraždami i násilím páchaným s neobyčejnou krutostí na bezbranném civilním obyvatelstvu včetně znásilňování žen. Všichni dennodenně pozorujeme, jaké obrovské bezpráví a nelidské válečné zločiny se na Ukrajině odehrávají. Od kardinála Duky bych očekával, že válečná zvěrstva odsoudí a bude mít pochopení pro ženy, které jsou vystaveny sexuálnímu násilí. Očekával bych, že nabídne pomoc. Místo toho vidím nepřijatelné úvahy nad lidským utrpením a jeho následky. Je pouze oběť a naproti tomu násilný zločinec, nic mezi tím. Věřím, že zločinci se svého trestu dočkají.

Matěj Ondřej Havel (TOP 09)
poslanec

Pan kardinál, ačkoliv je nositelem nejvyšší kněžské hodnosti v Čechách, není hlavou ani mluvčím katolické církve u nás. Coby pražský arcibiskup je ale přirozeně ve veřejném prostoru značně viditelný. Člověk s jeho mediálními zkušenostmi, protřelý desítkami let veřejné služby, by měl vážit slova a dohlížet důsledky svých výroků. Církev v České republice už svými vystoupeními bohužel řadu let systematicky poškozuje. Tolik k rovině odezvy jeho proklamací. V rovině významové pokládám jeho slova za nesmírně necitlivá, dotýkající se lidí strašně zasažených ruskou válkou. Snad chtěl pan kardinál vyjádřit, že ani ruští vojáci nejsou ve válce dobrovolně a rádi. Přál bych si, aby to tak byl myslel.

Reakce senátorky Miroslavy Němcové (ODS), předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), poslankyně Olgy Richterové (Piráti) a dalších naleznete v Týdeníku FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]