Na jednom se Babiš s Hamáčkem shodnou: Mnohem víc se starají o dnešní důchodce, než o ty budoucí

Předseda ČSSD Jan Hamáček a šéf hnutí ANO Andrej Babiš (FB Andreje Babiše)

Předseda ČSSD Jan Hamáček a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: FB Andreje Babiše

Přidáváním penzistům před volbami se nedá nic zkazit, ví to předseda hnutí ANO Andrej Babiš a stejně tak i šéf sociální demokracie Jan Hamáček. Proto se aktuálně předhánějí, kdo důchodcům přilepší více. Osudy těch, kteří do penze půjdou teprve v následujících desetiletích, je už ovšem tolik nezajímají. To je přece ještě daleko, kdežto krajské volby jsou za rohem a ty do Poslanecké sněmovny jsou již příští rok.

Premiér Andrej Babiš se o víkendu nechal slyšet, že příští rok by se důchody v průměru mohly zvýšit o 1000 korun. Ve středu pak pro Právo uvedl, že růst penzí je pro hnutí ANO priorita a senioři by měli dostat přidáno „pořádně“. Přiklonil se k nejvyššímu možnému navýšení důchodů, ale konkrétní částku říct nechtěl. Vicepremiér Jan Hamáček s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou v úterý pro změnu zveřejnily v Právu text, ve kterém navrhli navýšit důchody buď o 300, nebo 400 korun měsíčně nad zákonnou valorizaci, případně vyplatit penzistům jednorázový příspěvek ve výši několika tisíc korun.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Pokud ale platí, že vyspělost každé společnosti je odvozená od péče o slabé, máme před sebou jeden velký dluh: 2,4 milionu starobních důchodců. Když jsme mysleli na záchranu ekonomiky, oni trpělivě snášeli velké riziko onemocnění, odloučení od blízkých a nakonec i zvýšené náklady na život. A zatímco my všichni v produktivním věku jsme měli možnost si přivydělat či naopak ušetřit, u důchodců to bylo v zásadě vyloučené, protože šetřit nebylo z čeho a porušení izolace doslova smrtelným riskem. K tomu si připočtěme růst cen základních potravin, který koronakrizi doprovází a hned tak neskončí, a je jasné, že nyní je řada na seniorech,“ poukazuje Hamáček s Maláčovou.

Ne, že by na tom nebyl ždibec pravdy. Na penzisty, kteří jsou zapojeni do ekonomiky a z různých důvodů si přivydělávají, ale zůstali doma kvůli koronavirovým opatřením nebo z důvodu opatrnosti, by však měla myslet podpora doprovázející omezení ekonomického provozu, tak jako myslela na OSVČ a další skupiny obyvatel. A co se týče zmiňovaného navýšení cen potravin, to by právě měla pokrýt ona zákonná valorizace, která by podle ČSSD měla příští rok dosáhnout průměrně 840 korun měsíčně.

Lichocení a podkuřování

Další věc je, že penzisté sice stále nemají kdovíjak vysoké důchody, jejich výhoda ovšem spočívá v tom, že mají v podstatě zaručený příjem a zároveň i jistotu, že bude pravidelně každý rok nějakým způsobem růst vzhledem k zákonné valorizaci. Ta sice nemusí být vždy nějak závratně vysoká, ale nemůže se jim stát, že by se jim příjmy propadly, což se samozřejmě zaměstnanců či podnikatelů netýká a ani inflaci jim nikdo do výše příjmů automaticky nezapočítává.

Je jasné, že penzisté jsou skupina, kterou by rádi sociální demokraté Andreji Babišovi a hnutí ANO přebrali, a je očividné, že se o to snaží, co můžou. Patrné je to i z toho, jak jim Hamáček s Maláčovou usilovně podkuřují a snaží se jim vlichotit.

„Pro seniory, kteří celý život dřeli, představuje důchod jediný zdroj příjmů a jen hrstka z nich má takové štěstí, aby si mohla přilepšit z rodinného jmění. Penzisté si už nárok na důstojný život v důchodu předplatili, teď právem spoléhají na společnost a my je nyní nemůžeme nechat na holičkách. Protože jejich důchod není darem vlády, která jim velkomyslně pošle peníze, které někde ‚zbydou‘. Je to naopak jedna z klíčových povinností státu, zajistit důstojný život těm, kteří zemi budovali, živili a průběžně nám ji předávají do správy,“ zdůrazňuje předseda a místopředsedkyně sociálně-demokratické partaje.

Nesystémové přidávání

Skutečnost je ale opět poněkud složitější. Ideální by bylo vzhledem k tomu, že máme průběžný důchodový systém, aby výše penzí byla přímo navázaná na výkon ekonomiky, takže pokud se hospodářství daří, rostou mzdy a zvyšuje se také inflace, je to poznat i na důchodech. A v případě, že se tak neděje, nemusí penze rovnou klesat, neměly by však ani růst. Toho by se právě mělo dosáhnout zákonnou valorizací.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Hnutí ANO a stejně tak sociální demokraté ovšem stále pokukují po zvyšování penzí nad její rámec, což není úplně systémové a oprávněně to vzbuzuje podezření, že jde o předvolební dárky. Zkrátka výše důchodů by měla být nastavená dlouhodobě a nemělo by se do ní neustále sahat jednorázovými zásahy.

Navíc v případě ekonomické krize jsou na tom penzisté ve výsledku lépe, než jiné skupiny obyvatel, protože důchod jim nikdo nevezme, ani nesníží. Takže ani argument směřující k tomu, jak je penzistům třeba posílat peníze v těžkých dobách, úplně neplatí. Obtížné časy jsou to především pro tu část populace, která je ekonomicky aktivní.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček i šéf hnutí ANO Andrej Babiš by se raději než jednorázovému a nesystémovému přidávání penzistům měli věnovat důchodové reformě, kterou přislíbili v programovém prohlášení své vlády a se kterou se zjevně v tomto volebním období zase příliš nehne. Bohužel osudy budoucích generací penzistů zjevně ani ČSSD, ani hnutí ANO nepálí tolik jako těch současných, jejichž hlasy ve volbách jsou jaksi lákavější a aktuálnější.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com