Na Ještědu se zřítila kabina lanovky, jeden člověk její pád nepřežil

Hasiči zasahují u nehody lanovky na Ještědu v Liberci (HZS Libereckého kraje)

Hasiči zasahují u nehody lanovky na Ještědu v Liberci | FOTO: HZS Libereckého kraje

V neděli odpoledne spadla na Ještědu v Liberci kabina tamější lanovky. Na místo okamžitě vyjeli policisté, zdravotníci i hasiči, podle prvotních informací bylo na místě několik zraněných, to se ale nakonec nepotvrdilo. Policie následně potvrdila, že jeden člověk nehodu nepřežil. Podle libereckého hejtmana Martina Půty jde o strojvedoucího.

Mluvčí libereckých záchranářů Michael Georgiev deníku FORUM 24 v 15.00 hodin řekl, že se zřítila kabina, která jela z horní stanice lanovky dolů. „V této kabině byl jeden pacient, který utrpěl zranění neslučitelná se životem a u kterého náš lékař konstatoval smrt. V druhé kabině cestující směrem nahoru bylo v tu chvíli 15 lidí, ta zůstala na laně v běžném režimu. Zde nikdo neutrpěl fyzická zranění, na místě ale zasahují naši interventi včetně psychologa,“ popsal Georgiev.

Eric Drooker

„Zasahujeme v Liberci u nehody kabinky lanové dráhy na Ještěd. Záchrana osob nedaleko spodní stanice probíhá pomocí výškové techniky. Na místě jsou i hasiči-lezci,“ uvedli na twitteru po 14. hodině liberečtí hasiči. „Ve 13:30 jsme přijali oznámení o pádu jedné kabiny lanovky na Ještěd, na místě nyní probíhají záchranné a evakuační práce,“ uvedl pro deník FORUM 24 ve 14:30 mluvčí tamějších policistů Vojtěch Robovský. 

„Druhá kabina, která ji (tu první) vyvažovala, stále visí na laně a jednotky IZS vyprošťují její posádku, kterou tvoří 14 lidí. Jedna osoba při pádu kabiny zemřela,“ informovali policisté po půl třetí odpoledne na svém oficiálním twitterovém účtu. Hasiči těsně před 15. hodinou informovali, že se jim všechny ze spodní kabiny lanovky podařilo evakuovat a že se to obešlo bez zranění. Mrtvým je strojvedoucí lanové dráhy, uvedl na twitteru liberecký hejtman Martin Půta. Ten zároveň očekává, že příčiny tragické nehody budou rychle objasněny. 

K pádu kabiny na Ještědu došlo jen krátce před plánovanou odstávkou lanové dráhy před zimní sezónou – ta měla začít po tomto víkendu a trvat dva týdny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články