Na jihu Ukrajiny mají Rusové velké ztráty. Téměř 500 vojáků bylo zraněno či zabito, tvrdí Kyjev

Ilustrační foto (Profimedia)

Ilustrační foto | FOTO: Profimedia

Ukrajinská armáda před několika dny zasáhla soustředění sil nepřítele u vsi Čulakivka v Chersonské oblasti na jihu země, téměř 500 ruských vojáků bylo zraněno či zabito, oznámil dnes ukrajinský generální štáb v ranní svodce situace na bojišti. Informaci nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Útok na ruské síly u Čulakivky se odehrál poslední den loňského roku. Na Nový rok následoval zásah ruské jednotky u vsi Fedorivka, rovněž v Chersonské oblasti, kde jsou ztráty nepřítele stále upřesňovány, uvedl štáb.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Tvrzení Kyjeva o dalších vysokých ruských ztrátách přišlo poté, co ruské ministerstvo obrany v pondělí přiznalo, že v Makijivce u Doněcka na východě Ukrajiny po novoročním útoku ukrajinských sil podniknutém za pomoci raketometů HIMARS přišlo o život 63 ruských vojáků. Zareagovalo tak na tvrzení ukrajinské armády i neoficiální zprávy ze sociálních sítí, že nedělní zásah makijivské školy, kde byli umístěni zmobilizovaní ruští vojáci, si vyžádal stovky mrtvých a raněných.

Rusko za uplynulý den přišlo o dalších 750 vojáků a celkové ruské ztráty od začátku války dosáhly 108 190 lidí, tvrdí ukrajinské velení.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své zprávě upozornil, že zničující ukrajinský zásah v Makijivce vyvolal v ruském informačním prostoru kritiku ruského velení a že ruské ministerstvo obrany se snaží svalit odpovědnost na úřady separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) i samotné mobilizované vojáky. Zástupci DNR totiž v ruských televizích uváděli, že přesný ukrajinský zásah v Makijivce následoval poté, co ruští vojáci porušili bezpečnostní pravidla tím, že si zapnuli mobilní telefony.

Obě strany, ruská a ukrajinská, utrpěly těžké ztráty v bojích o Bachmut na východě Ukrajiny, uvedla britská vojenská rozvědka. Připomněla, že v polovině prosince ruská pěchota – vojáci a žoldnéři z Wagnerovy (Vagnerovy) skupiny – častěji útočila u Bachmutu, ale mnohé z těchto operací nebyly správně připraveny. Za posledních deset dnů Ukrajina k obraně tohoto úseku přisunula značné posily a četnost ruských útoků poklesla. Obě strany utrpěly velké ztráty. „V současnosti se ruské útočné operace v této oblasti vedou jen na úrovni čety či družstva. Je nepravděpodobné, že by Rusko v nejbližších týdnech dosáhlo u Bachmutu významného průlomu,“ usoudil Londýn.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články