Na kandidátce hnutí Přísaha byli lidé z StB i kontroverzní politici

David Červenka na ustavujícím sněmu hnutí Přísaha v Ostravě. (Veronika Kučíková)

David Červenka na ustavujícím sněmu hnutí Přísaha v Ostravě. | FOTO: Veronika Kučíková

Kandidátku hnutí Přísaha Roberta Šlachty obsadil neúspěšný kandidát Úsvitu David Červenka. Ten je znám ostrou rétorikou k menšinám nebo jako organizátor protestů proti islamizaci. Podle zdrojů deníku FORUM 24 patřil Červenka k nejbližším spolupracovníkům Víta Bárty, do jehož sídla často docházel. 

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty má problémy se svými kandidáty do voleb. Nejdříve se ukázalo, že na kandidátce mají „politické turisty“, kteří to zkoušejí každé volby v kdejakém politickém dresu. Pak musel odstoupit z jejich kandidátky trestně stíhaný bývalý policista. A před dvěma týdny Hospodářské noviny objevily, že za Šlachtovu partaj kandiduje hned několik bývalých spolupracovníků komunistické StB. Dva z nich, kteří se nebyli schopni prokázat čistým lustračním osvědčením, pak z voleb hnutí raději stáhlo. 

Eric Drooker

Deník FORUM 24 pokračoval v prověřování Šlachtových kandidátů a narazil na další kontroverzní osobu. Tou je David Červenka, který za Přísahu kandiduje v Praze na druhém místě. Jak o něm napsal server iRozhlas.cz, je to politický turista, který se už v roce 2013 pokoušel dostat do poslanecké sněmovny jako nestraník za Úsvit Tomia Okamury. Jenže podle našich informací nebyl Červenka jen „řadový okamurovec“. Červenka byl pravou rukou tehdejšího tajemníka Úsvitu Jana Zilvara a též blízkým spolupracovníkem dalšího kontroverzního politika, bývalého šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. 

„O Červenkovi je známo, že byl nejbližším spolupracovníkem Víta Bárty, který ho do Úsvitu prosazoval. Skoro denně docházel do sídla Víta Bárty na Kosárkově nábřeží a byl hlavní spojkou mezi Bártou a poslaneckým klubem Úsvit, ve kterém měl na starost poslušnost poslanců Úsvitu, konkrétně bývalých členů Věcí veřejných, a to Davida Kádnera, Olgy Havlové, Jiřího Štětiny a dalších, které Bárta vyobchodoval na kandidátky s Okamurou,” řekl redakci FORA 24 zdroj obeznámený s personální politikou bývalého Okamurova hnutí. 

Šlachtův muž na pražské kandidátce je známý i tím, že byl organizátorem demonstrace proti islamizaci, kterou v roce 2016 na svatého Václava pořádal Blok proti islamizaci spolu s Úsvitem národní koalice. 

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

David Červenka na dotazy zaslané přes jeho facebookovou stránku nereagoval. Podobně se zachovala i tisková mluvčí Přísahy Karolína Skrčená. Předseda Přísahy Robert Šlachta odmítl minulost Červenky komentovat. „Paní redaktorko, já dělám kampaň, opravdu teď nemám čas,“ reagoval Šlachta. Podobná reakce přišla i od někdejšího tajemníka Úsvitu Zilvara: „Víte, normálně bych s vámi asi komunikoval, ale takhle před volbami nic vytahovat a říkat nebudu. Dohledejte si to z otevřených zdrojů.“ Vít Bárta si nechal poslat otázky do e-mailu, odpověď ale nepřišla.

„Vzhledem k mnoha podobnostem v kampaních Věcí veřejných, Úsvitu a Přísahy je možné, že Vít Bárta může přes nejloajálnější spolupracovníky, jakým Červenka je, stupňovat vliv na Přísahu, protože měl údajně během své politické činnosti se Šlachtou blízké vztahy,“ okomentoval celou situaci investigativní novinář měsíčníku Reportér Jaroslav Kmenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články