Na Klausovu spřízněnou AfD se zaměří kontrarozvědka. Její politik chválil i Heydricha

repro video AfD Rheinland-Pfalz

Exprezident Václav Klaus má rád německou stranu Alternativa pro Německo. Líbí se mu její nacionalistický program a protiuprchlická rétorika. Jezdívá také řečnit na její akce.
Teď má strana určitý problém. Německá civilní kontrarozvědka, jak oznámil její ředitel, bude podle veřejných výroků členů této strany zkoumat, jestli se v ní dají vysledovat pravicově extremistické tendence. Jde zvláště o křídlo kolem předsedy durynské AfD Höckeho a také mládežnickou organizaci strany (JA). Může to trva až dva roky a pak se rozhodne, jestli stranu zařadit do „vyšší kategorie“, takže by bylo třeba možné v AfD naverbovat i informátory.

Jedním z takových pozoruhodných stranických představitelů, který říká zvláštní věci, je třeba Bernd Pachal, místopředseda poslaneckého klubu AfD za berlínský obvod Marzahn-Hellersdorf. Právě v tyto dny připomínají média jeho někdejší výroky o bývalém říšském protektorovi v Praze Reynhardu Heydrichovi. Dne 3. října 2015 napsal na svém Facebooku, že „znovusjednocení s Rakouskem“, „začlenění Čech a Moravy“ a válka s Polskem nebyly žádné šílenství, ale „špatný kalkul“.

Není to osamělý voják v poli. Spolupředseda AfD Alexander Gauland, v minulosti říkal, že doba nacismu je jen „ptačím trusem“ na německých dějinách, předseda durynské AfD Björn Höcke označil památník holokaustu v Berlíně za „památník hanby“: „Němci jsou jediným národem na světě, který si postavil pomník hanby do srdce hlavního města.“ Šéf mládežnické organizace AfD v Dolním Sasku Lars Steinke mluvil o organizátorovi atentátu na Hitlera Clausu von Stauffenbergovi jako o zrádci a zbabělci.

Velkou sebereflexi jsme u u AfD zatím neviděli. Její spolupředseda Jörg Meuthen v sobotu označil únik interní zprávy rozvědky do médií za „obrovský skandál, který masivně otřásá důvěrou ve stát a jeho instituce“. To skutečně říkají ti praví.

Výše zmíněný Pachal na Facebooku psal také o „die kluge Politik des Reichsprotektors Reinhard Heydrich“, tedy o protektorově „chytré politice“. Hedrich prý „od počátku nastavil správný kurs“. Zřejmě tím myslí různé metody uplácení dělníků, aby pilně pracovali pro Říši. Jestli do toho zahrnuje i to, že Heydrich u nás po svém příchodu hned vyhlásil stanné právo a začal popravovat účastníky odboje, není zřejmé.

S exprezidentem Klausem to všechno ani nehnulo, nebo je to pod jeho rozlišovací schopností. Mezitím stačil označit Tomáše Halíka za větší nebezpečí pro český národ, než byl Heydrich. „Dnes to není Heydrich, ale Halík, kdo ohrožuje celou podstatu naší civilizace,“ prohlásil Klaus na loni na podzim semináři v pražském autoklubu.

Každý má nějaké rozlišovací schopnosti, u někoho nebyly nikdy moc velké a postupem doby se to značně zhoršuje. Když Klaus podporoval znovuzvolení Zemana, sdělil, že mu jde hlavně o to, aby „tahleta zemička přežila a vydržela a nerozplynula se v té Evropě jako kostka cukru v kávě“.

Jen aby se pod vlivem takovýchto lidí nerozpustila v něčem úplně jiném.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner